Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

11 жовтня Всесвітній день захисту зору.

Нормальний зір – основа здоров’я людини.

 

Зір – одна з фізіологічних функцій сенсорної системи, за допомогою якої людина отримує 80-90% інформації про навколишній світ. Ця інформація необхідна не лише для повноцінного існування та орієнтування людини, але і для естетичного сприйняття світу, реалізації прагнень.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я в світі налічується 161 млн. чоловік з порушенням зору, 45 млн. сліпих людей, а в 2020 році прогнозуэться, що їх буде вже понад 76 млн. чоловік. В м. Калуші за 9 місяців 2018 року зареєстровано з хворобами ока 4 236 чол., під диспансерним наглядом перебувало 708 чол.; з катарактою зареєстровано – 260 чол., під дисп.нагл. 125 чол.; з глаукомою – 418 чол, під дисп.нагл.310 чол.; з міопією (короткозорістю ) –347 чол., під дисп.нагл. 166 чол.

Люди мають замислитись про можливості профілактики сліпоти та проблем, пов’язаних с зором, адже три чверті випадків таких захворювань можуть бути попереджені або вилікувані.

Основи попередження  сліпоти.

Регулярне і ретельне обстеження зору - кращий спосіб захисту від очних захворювань. Так, молодим людям, у яких зір в нормі і немає ніяких проблем або спадкових факторів ризику, досить проходити обстеження кожні 3-5 років. Людям 40-64 років слід проходити перевірку кожні 2-4 роки. Якщо ж вам 65 або більше - то кожні один або два роки. Однак в останньому випадку частота перевірки залежить від індивідуальних особливостей, і тому необхідна рекомендація вашого лікаря - офтальмолога. Регулярне обстеження - кращий спосіб захисту від очних захворювань, пов'язаних з процесом старіння.

В групі ризику знаходяться люди зрілого та похилого віку, а також ті хто страждають діабетом або іншими захворюваннями, здатними вплинути на зір, крім того, спадковість або очні травми, отримані в минулому, збільшують небезпеку.

До критичної симптоматики відносяться:

- опухлі повіки; - зміни кольору райдужки;

- косі очі;

- темні плями в центрі поля зору;

- труднощі при фокусуванні на близько чи далеко розташованих предметах;

- двоїння в очах;  -свербіж або печіння в очах;

- зайві виділення або сльозоточивість очей;- біль в очах;

- мушки і спалахи; - кольорові круги навколо спалахів світла;

 - туманне або розпливчасте зображення;

- почервоніння очей або навколо них;- раптова втрата зображення;

- труднощі адаптації зору в темних приміщеннях;- надмірна світлочутливість;

Профілатичні поради:

При дотриманні простих правил можливо зберегти ідеальний зір на довгі роки.

-Вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися, стежити за освітленням, дотримуватися режиму роботи та відпочинку.

-Правильне раціональне харчування.. Раціон людини повинен бути збагачений вітамінами А, В, С, Е, а також лютеїн і рибофлавіном. Слід вживати в їжу сиру моркву, чорницю, петрушку, селеру, смородину. Багато вітамінів корисних для очей міститься в сирі і печінки тріски. Антиоксиданти, що містяться в морепродуктах, оливковій олії і квасолі, захищають і живлять сітківку ока.

-Ніколи не читайте лежачи! Правильне освітлення дуже важливо для збереження зору. Уникайте яскравого освітлення, незалежно від того, штучне воно або природне. На вулиці незалежно від пори року потрібно користуйтеся спеціальними сонцезахисними окулярами з УФ-фільтром. У приміщенні світло повинне бути нормальною яскравості. При роботі за письмовим столом світло повинне падати справа або зліва, але не спереду. При перегляді телевізора або при роботі за комп’ютером світло також повинен бути включений збоку або позаду. Найкомфортніше освітлення для очей – розсіяне.

-При напруженій роботі очам необхідний регулярний відпочинок. Під час перерви можна просто закрити очі і розслабитися, даючи організму перепочити.

-Виконати комплекс простих вправ: фокусувати погляд на предметах далеко і поблизу.

-При роботі з комп’ютером перерву необхідно робити кожні 40 хвилин, а сам час перебування за монітором в добу не повинна перевищувати 4 годин.

Приділяйте належну увагу турботі про здоров’я очей і обережіть їх.

Збереження зору – це робота, заснована на взаємному співробітництві між пацієнтом і лікарем. При будь – яких порушеннях зору – звертайтесь до лікаря – окуліста міського центру  каб.  №12. 

                                                                    Юрій Булахов лікар-офтальмолог

                                                                      Калуського міського центру ПМСД

Читайте також