Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

К І Р, що необхідно знати?

Це  гостре інфекційне захворювання, що супроводжується гарячкою, загальним нездужанням, характерною поетапною висипкою.

Збудником кору є вірус, вкрай чутливий до дії факторів зовнішнього середовища. Поза людським організмом вірус швидко гине. У зв’язку з цим, крім провітрювання, ніякі заходи заключній дезінфекції не застосовуються.

Поряд із незначною стійкістю в довкіллі, для вірусу кору  характерна «летючість» (поширюється з потоком повітря через замкові щілини, щілини навколо опалювальних труб з нижніх на верхні поверхи).

Максимум захворювань припадає на вік від 1 року до 5 років.

Джерелом інфекції при кору є тільки хвора людина, яка заразна з першого дня продромального періоду і протягом 4 днів після появи висипу.

Зараження відбувається повітряно – краплинним шляхом.

Імунітет розвивається після перенесеного захворювання і зберігається на все життя.

Інкубаційний період триває в середньому 9-10 днів, іноді може продовжуватися до 21 дня.

Продромальний період триває 3-4 дні, в цей час відзначається підвищення температури до 38-38,5С, порушення загального стану, поява катару слизових оболонок носа, гортані (ларингіт), очей (кон’юнктивіт, світлобоязнь). Характерний для кору симптом Бєльського – Філатова – на слизовій оболонці щік проти других нижніх  різців з’являються  ніжні дрібні білі цятки, оточені червоним обідком. Це найбільш ранній  симптом, що з’являється за 2-3 дні до появи висипки на тілі і зникає

 на 1-2-й день висипання. У дітей старшого віку в кінці продромального періоду з’являються головний біль, розбитість нерідко блювота, носові кровотечі, виражений біль в животі.

Період висипання починається на 4-5 день хвороби з нового підйому температури до 39-40 С, посилення інтоксикації і катарів слизових оболонок.

Висип має плямисто - папульозний характер, поширюється зверху вниз, залишає після себе пігментацію (тримається 5-8 днів).

У перший день висип покриває обличчя, голову, шию, на другий день – тулуб, на третій - кінцівки. Шкіра при цьому волога, потовиділення посилене. Потім температура падає, поліпшується загальний стан, слабшають катари.

 Важка форма кору частіше спостерігається у дітей старших 4-5 років, супроводжується яскраво вираженою загальною інтоксикацією, носовими кровотечами.

При кору найбільш частими ускладненнями є ларингіт, пневмонія, енцефаліт, стоматити, кератит, ретиніт.

У гострому періоді кору необхідний ретельний догляд за очима і порожниною рота.

Протягом усього захворювання необхідно вживати вітаміни – С, В1,А.

Дітям молодше 2 років, особливо при обтяженому анамнезі та наявності змін в легенях, показано раннє застосування  антибіотиків.

Профілактика. До загальних заходів належать правила, що сприяють локалізації інфекції і перешкоджають її розповсюдженню (роз'єднання дітей у колективах, надання вдома лікувальної допомоги всім гостро хворим, правильна організація прийому дітей до всіх лікувально-профілактичних установ, своєчасна госпіталізація і т.д.).

До спеціальних заходів відноситься проведення щеплень, які є обов’язковими для дітей 12-18 міс. віку та 6 річного віку (планова імунізація).

УВАГА! При появі гарячки, катару слизових оболонок носа, гортані, очей, висипанні –

НЕ займайтеся самолікуванням!

Звертайтеся за медичною допомогою до свого дільничного лікаря!

Володимир Поліщук лікар – терапевт Калуського міського центру ПМСД

Читайте також