Обєднуймось, щоб покласти край туберкульозу!
Туберкульоз одне з найпоширеніших і найзагрозливіших захворювань людини, тварин, птахів. Веде себе агресивно, вражає всі вікові і соціальні групи населення в їх найбільш працездатний і репродуктивний вік, негативно діє і на дітей та підлітків. Майже третина населення земної кулі інфікована туберкульозними бактеріями. Туберкульозна бактерія вражає всі органи і системи організму людини – очі, кістки, шкіру, сечостатеву систему, кишечник тощо. Найчастіше зустрічається туберкульоз легень. Один хворий на туберкульоз може інфікувати в середньому 10-15 здорових осіб, якщо він знаходитиметься в школі, театрі чи в громадському транспорті.Це сприяє значному поширенню туберкульозу.
Щороку 24 березня всі країни світу відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Ситуація з туберкульозом в Україні складна,починаючи з 1995 року зареєстрована епідемія туберкульозу. Калуш теж не оминає ця проблема.
Показник захворюваності туберкульозом органів дихання за 2018 рік в Україні склав: 46,5 випадків на 100 тис.населення, області 44,92 випадки на 100 тисяч населення, Калуському районі 45,9 випадків на на 100 тисяч населення. По м. Калуші підлягало обстеженню на туберкульоз – 32928 осіб, оглянуто 31967, що становить 97,1%. Виявлено 23 випадки туберкульозу.
При появі симптомів якомога швидше зверніться до лікаря. На затягуйте час і не займайтеся самолікуванням.
Основні симптоми захворювання: кашель понад 3 тижні; підвищена температура тіла; утруднене дихання; біль в грудях; поганий апетит; постійна слабкість; безпричинна втрата ваги; підвищена пітливість, особливо вночі; кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі). На ранніх стадіях хвороби кашлю може й не бути.
Щоб діагностувати туберкульоз – треба обов’язково триразово дослідити мокротиння на наявність бактерій туберкульозу та провести рентгенографію органів грудної клітки.
Група «ризику» пацієнтів, що підлягають дослідженню мокротиння на кислотостійкі бактерії: 1. Особи, що кашляють більше 2-х тижнів;
Особи з родин осіб із хронічними бронхолегеневими захворюваннями;
Особи, родичі яких померли від легеневого захворювання;
Літні люди із залишковими посттуберкульозними змінами;
Особи, звільнені з місць позбавлення волі;
Особи, що страждають на хронічний алкоголізм та наркоманію;
Особи, що тимчасово проживають у родині з регіонів неблагополучних щодо туберкульозу;
Особи, контактні з хворими на туберкульоз;
Особи, контактні з хворими на туберкульоз тваринами.
Своєчасне виявлення захворювання має велике епідеміологічне значення, бо після встановлення діагнозу хворому негайно призначають лікування, заразливість хворого знижується в десятки разів. Якщо своєчасно звернутися і провести ефективне лікування, то туберкульоз можна вилікувати.
Пам’ятайте! Щоб не захворіти на туберкульоз – необхідно повноцінно харчуватися, не мати шкідливих звичок, займатись спортом і загартовуватись, а з метою раннього виявлення туберкульозу один раз в рік проходити профілактичне флюорографічне обстеження.
Будьте пильні! Дорослі, навчайте дітей особистої гігієни і попередження туберкульозу, не забувайте 1 раз в рік завести дитину у прищеплювальний кабінет своєї поліклініки, щоб зробити пробу Манту. Дітям 7-ми і 14 – річного віку треба зробити ревакцинацію вакциною БЦЖ, якщо в них негативна проба Манту. Не забувайте самі 1 раз в рік зробити флюорографію грудної клітки.
Пам’ятайте, Ваше здоров’я – у Ваших руках!
Тетяна Семаньків лікар терапевт Калуського міського центру ПМСД