Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Медичні працівники рекомендують

Бережіться укусів кліщів.

        Найнебезпечніший  період  -  травень-червень, у цей час лісовий кліщ найбільш активний. Взагалі  ж час їх активності триває з квітня по вересень.

Куди найчастіше присмоктується кліщ?

         Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою. Найчастіше, як уже вказувалось: за вухами, на шиї, під пахвами, в паховій ділянці.

        Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах.

Що робити, якщо на людину напав кліщ?

         Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, слід якомога швидше його зняти.  Якщо є така можливість, слід звернутись до травмопункту,  де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації.

Видалення кліща самостійно?

        При відсутності можливості звернутись до медичного працівника, видалення проводять самостійно: змастивши рясно кліща олією, розхитуйте його  пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, слід повільно його видалити разом з хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом.

Спостереження за станом здоров’я після видалення кліща?

       Всім особам, що потрапили під напад кліща, рекомендується проводити щоденно термометрію протягом двох тижнів і стежити за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу зверніться до лікаря.  

Небезпечними хворобами що можуть переносити кліщі є хвороба Лайма та кліщовий енцефаліт.

        Основними ознаками кліщового енцефаліту є:

       - різке підвищення температури тіла, до 38-390 С; 

       - з’являється нудота, блювота, турбують болі в м’язах шиї, спини, кінцівок; 

       - з’являються симптоми ураження центральної нервової, серцево–судинної та дихальної систем. В тяжких випадках може виникнути параліч окремих м’язів шиї, обличчя, плечей, рук.

       Симптомами хвороби Лайма є:

       - місце, куди вкусив кліщ, червоніє, і пляма постійно збільшується, іноді досягаючи 60 сантиметрів і навіть більше, форму має круглу або овальну. Протягом часу пляма може збліднути або прийняти синюшний відтінок, в середині плями, там, де був проведений укус, спостерігається рубець.

       - через кілька тижнів , якщо пляму не лікувати, вона зникає, а по закінченні місяця починаються перші симптоми ураження серця, суглобів, нервової системи.

       - проявляються такі ознаки хвороби , які схожі з симптомами грипу, тобто, загальна слабкість, лихоманка, болі в м'язах, втома, біль у горлі.

       - можливі паралічі, шкіра втрачає чутливість, втрачається слух.

       - з’являється підвищене серцебиття, аритмія, біль у грудях. 

При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:

        - одягатися в світлий однотонний одяг з довгими рукавами,  який щільно прилягає  до тіла, щоб було легше помітити кліщів. Голову слід покривати головним убором;

        - проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;

        - звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;

        - вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;

        - якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.

        - використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.

 

Читайте також