Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Захворювання щитоподібної залози.

Місячник діагностики раку щитоподібної залози.

 

Щитоподібна залоза - важливий ендокринний орган, джерело потрібних для людського організму йодомістких гормонів. За своєю формою щитоподібна залоза нагадує метелика або підкову. Розміри залози можуть змінюватися навіть у тої самої  людини залежно від її функціонального стану. Щитоподібна залоза добре постачається кров’ю, посідає перше місце серед органів за кількістю крові, яка протікає за одиницю часу на одиницю маси.

Гормони щитоподібної залози справляють життєво важливий вплив на всі види обміну речовин і всі органи, передусім, включаючи серцево-судинну й нервову систему. Від інтенсивності діяльності щитоподібної залози залежать інтенсивність росту й статевого розвитку, інтелект, а також емоційний стан людини. Функціонально щитоподібна залоза тісно пов'язана з іншими ендокринними залозами (гіпофізом, статевими залозами, підшлунковою залозою та ін ).

Головні вороги щитоподібної залози:

  • спадкова (генетична) схильність;

  • дефіцит йоду, селену, цинку, мікроелементів (калій,магній,кальцій,залізо);

  • інфекції (ангіна,грип) та інші захворювання внутрішніх органів;

  • психічні травми (стрес).

  • шкідливі звички, у людей з шкідливими звичками ризик захворіти майже вдвічі вищий ніж у тих, хто веде здоровий спосіб життя;

  • забруднення довкілля пестицидами, хімічними сполуками свинцю, ртуті, сірководнем, стічними водами вуглепереробних підприємств тощо;

  • безконтрольний прийом медичних препаратів, які прискорюють обмінні процеси з метою схуднення, передозування лікарських препаратів, до складу яких входять гормони.

Перші симптоми захворювання:

         Захворювання щитоподібної залози проявляються майже непомітно для людини. Іноді про те, що залоза не в порядку, дізнаються тільки під час обстеження з приводу інших хвороб. Хоча є захворювання щитоподібної залози, які потребують підвищеної уваги. Найперше вузловий і дифузний зоби, далі гіпотиреоз (зниження функції залози) та гіпертиреоз чи тиреотоксикоз (підвищення функції щитоподібної залози).

Вузловий зоб - захворювання, яке розвивається в результаті утворення вузлів (збільшення обмеженої ділянки тканини щитоподібної залози). Увага! Новоутворення (вузли) щитоподібної залози спостерігаються в кожної другої жінки, якій за 50 років. 95% цих захворювань доброякісні, 5% - злоякісні.

        Дифузний (рівномірний) зоб характеризується збільшенням об’єму всієї залози.  Найчастіше через нестачу йоду в організмі людини розвивається ендемічний дифузний зоб (90% усіх випадків). Щитоподібна залоза збільшується в розмірах для того, щоб поглинути з крові більше йоду, потрібного для синтезу її гормонів. Зазвичай жінки хворіють на ендемічний зоб у 3-4 рази частіше, ніж чоловіки. Насамперед це пов’язано з підвищеною потребою жіночого організму в гормонах щитоподібної залози в період статевого дозрівання, вагітності та годування груддю, клімаксу.

На початкових стадіях дифузний зоб може перебігати практично безсимптомно, тому не слід залишати без належної уваги навіть незначні ознаки, характерні для всіх видів зоба: відчуття «грудки в горлі» і дискомфорту в ділянці шиї, кашлеві реакції під час пальпації шиї в ділянці щитоподібної залози, осиплість голосу, тривалий сухий кашель, утруднення дихання, іноді ковтання, напади ядухи, особливо в положенні лежачи, запаморочення, дискомфорт під час поворотів і нахилів голови. На тлі зобу функція (вироблення гормонів) щитоподібної залози може зберігатися на нормальному рівні, може порушуватися.

Гіпотиреоз  характерний надмірною масою тіла (ожиріння), незважаючи на знижений апетит, набряклість обличчя й кінцівок, мерзлякуватість, депресія, нервозність, сонливість удень, безсоння вночі, повільність, погіршення пам’яті, загальмованість, зниження артеріального тиску, біль у ділянці серця, задишка під час фізичного навантаження.

Гіпертиреозу характерні симптоми раптового схуднення, часте серцебиття, тремтіння рук, підвищення артеріального тиску, загальна слабкість, пітливість, нервова збудливість. Людина безпричинно розлючується, стає прискіпливою в дрібницях, дратівливою, агресивною, погано спить і переносить підвищену температуру навколишнього середовища.

Як для гіпотиреозу, так і для гіпертиреозу характерні зниження потенції та сексуального потягу в чоловіків і порушення менструального циклу в жінок.

Як захистити залозу від захворювань?

Насамперед раджу щороку проходити профілактичні консультації в лікаря-ендокринолога. Уникайте стресових ситуацій і надмірних фізичних навантажень. Взимку й навесні щитоподібна залоза потребує вітамінів. На вашому столі обов’язково мають бути: фрукти( лимони, апельсини,банани,дині,виноград,ананаси, полуниці, хурма, яблука) овочі (баклажани, ріпчаста й зелена цибуля, часник, салат, щавель, спаржа, шпинат, редис, буряки, картопля, морква, томати). Дуже корисні трав’яні збори з шавлії, живокосту, п’ятипалу (перстачу), деревію, а також сушених водоростей. Також корисно їсти морську капусту, ягоди чорноплодої горобини, пити сік з картоплі чи суміші картопляного, морквяного соків і соку селери, чи суміш соків картоплі, огірка й буряків. Відмовтеся від шкідливих звичок, насолоджуйтеся життям, робіть добро та частіше усміхайтеся.

Лілія Рибчак     лікар – ендокринолог Калуського міського центру  ПМСД  

                                                   

Читайте також