Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Гострі респіраторні вірусні інфекції: що робити, щоб вберегтися

Перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.
Хвора людина, навіть із легкою формою ГРВІ, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому,7 днів.                                  
Симптоми, що вимагають лікування вдома.

При появі перших симптомів хвора людина обов'язково повинна залишатися вдома – щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них. Такими симптомами є: - підвищена температура тіла; - біль у горлі; - кашель; - нежить; - біль у м'язах. З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря – його слід викликати додому. Призначене лікарем  лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання. Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.

 

Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації.

         Якщо стан хворої людини погіршується, не зволікайте з госпіталізацією, адже тепер під загрозою – її життя. Викликайте "швидку" чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні наступні симптоми: - сильна блідість або посиніння обличчя; - затруднення дихання; - висока температура тіла, що довго не знижується; - багаторазове блювання та випорожнення; - порушення свідомості; – надмірна сонливість чи збудженість; - болі у грудній клітці; - домішки крові у мокроті;
- падіння артеріального тиску. Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Профілактика ГРВІ

Можна легко уникнути зараження  навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей.
 -  Уникати скупчень людей – аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми.

-  Користуватися одноразовими масками, щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Хвора людина повинна використовувати маску  в  випадку, якщо їй доводиться перебувати серед здорових людей, не захищених масками. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться. Найкраще користуватися стандартними хірургічними масками, що мають вологостійку поверхню і довго залишаються ефективними. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках – їх потрібно одразу викидати  у смітник.

-  Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання – як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж годин після перебування у приміщенні хворої людини.
-  Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми – для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням.
-  Мати чисті руки – інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту.
-  Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками – як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження.

Вакцинація: найефективніший засіб захисту.

 Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Більше 60 років використовуються безпечні та ефективні вакцини. Серед здорових дорослих людей вакцина може попередити захворювання на грип на 70%-90%. Серед людей похилого віку вакцина зменшує кількість тяжкого перебігу грипу та ускладнень на 60% та летальних випадків – на 80%.
Найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону. Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу. Жінки, які годують груддю, можуть бути вакциновані. Крім того, будь-яке грипоподібне захворювання не є підставою для припинення грудного вигодовування.

Щеплення  особливо важливі  для людей з груп підвищеного ризику серйозних ускладнень грипу, а також для людей, що мешкають разом з людьми з груп підвищеного ризику чи здійснюють догляд за ними.

         До груп ризику входять: - діти до 5 років (особливо – діти до 2 років); - вагітні жінки; - люди віком від 65 років; - люди з надмірною вагою; - хворі на діабет; - хворі на хронічні серцево-судинні захворювання; - хворі на хронічні захворювання легенів; - люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями; - люди, що перебувають на імуно-супресивній терапії.

Для цих людей грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво зменшує шанс одужати без ускладнень, а часто – вижити.

         Крім того, існують професійні групи ризику- медичні працівники, - вчителі й вихователі,
- продавці, - водії громадського транспорту, - усі, хто працює в багатолюдних місцях.
У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.

         Для епідемічного сезону 2017-2018 рр. визначено вакцину для профілактики грипу:
-  ВАКСІГРИП СПЛІТ-ВАКЦИНА  для  профілактики грипу інактивована рідка,суспензія для ін'єкцій по 0,25 мл № 1, № 10 або № 20;  по 0,5 мл № 1, № 10, № 20 або № 50 в попередньо заповнених шприцах з прикріпленою голкою;  по 5 мл (10 доз) у флаконах № 1 та № 10, виробництва Санофі Пастер С. А., Франція;

Важливо знати, що ГРВІ та грип не лікується за допомогою:

        Антибіотиків— вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря для лікування таких ускладнень грипу, як пневмонія й бронхіт, тощо.

      Гомеопатичних препаратів— немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані.   Імуностимуляторів, імуномодуляторів— немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу.

      Народних засобів — лікування виключно народними засобами є неефективним і небезпечним, оскільки ніякі трав’яні відвари, чаї та настоянки на вірус грипу не діють.

Обєктивно оцінити стан хворого, визначити тактику його подальшого лікування може тільки лікарЦе дозволить уникнути важких ускладнень та зберегти здоров’я і життя.

 

Богдан  Семаньків      

заступник  головного  лікаря  з  медичної роботи  КМЦ  ПМСД

Читайте також