Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

17 травня – Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією.

Підвищення артеріального тиску – в чому проблема?

На сьогоднішній день в Україні понад 12 мільйонів людей страждають на підвищення артеріального тиску. Високі цифри артеріального тиску без належного лікування призводять до виникнення інфарктів, інсультів, ниркової, серцевої недостатності, погіршення зору, проблем із потенцією, пам'яттю та й просто до передчасного старіння і зменшення тривалості життя. Люди потрапляють до лікарів лише на етапі виникнення ускладнень, які значно погіршують якість життя. Тому давайте сьогодні поговоримо про таку поширену в нашій країні проблему, як високий тиск. Для початку з'ясуймо, який тиск є нормальним. Для більшості людей нормальними вважаються всі цифри артеріального тиску, нижчі за 140/90. За таких цифр наші судини почувають себе комфортно та не пошкоджуються. Є окремі групи людей, у яких тиск в жодному разі не має перевищувати 130/75. Це люди з цукровим діабетом або зі встановленими серцево-судинними захворюваннями (які мають у минулому перенесений інфаркт або інсульт, серцеву недостатність, хронічне захворювання нирок тощо). 

Всі захворювання, що супроводжуються підвищеним артеріальним тиском, можна поділити на дві великі групи:

 1. Артеріальна гіпертензія – захворювання, що часто передається спадково і не має окремої, конкретної причини високих цифр артеріального тиску, у підвищенні тиску беруть участь практично всі органи і системи (центральна нервова система, нирки, судини, серце). На даний момент до цієї групи належить приблизно 98% всіх випадків гіпертензії.

Щоб виявити артеріальну гіпертензію, необхідно знати її ознаки, регулярно вимірювати тиск та спостерігати за власним станом.

Симптоми артеріальної гіпертензії:

 • Підвищений тиск (верхня межа - 140 мм.рт.ст., нижня – 90 мм.рт.ст.);

 • Головний біль (найчастіше в потиличні чи тім’яній частині);

 • Періодичний шум у вухах, потемніння в очах та запаморочення;

 • Біль в ділянці серця;

 • Підвищене серцебиття (понад 90 разів на хвилину в спокійному стані);

 • Відчуття задухи.

До груп ризику потрапляють перш за все люди з обмеженим фізичним навантаженням, курці та люди із зайвою вагою.

 1. Симптоматичні артеріальні гіпертензії – захворювання окремих органів і систем. Найбільш розповсюджені причини симптоматичних артеріальних гіпертензій:

 • Захворювання нирок або їх судин;

 • Захворювання ендокринної системи;

 • Захворювання серця або судун.

Як  же запобігти гіпертонії? Головне у профілактиці артеріальної гіпертензії:

 • Підтримуйте нормальну масу тіла.

 • Відмовтесь від куріння.

 • Обмежуйте кількість спожитого алкоголю. Будь-яке  вживання алкоголю становить небезпеку.

 • Регулярно займайтеся фізичними вправами

Середнім фізичним навантаженням вважається регулярна фізична активність, що триває не менше 30-40 хвилин 3-4 рази на тиждень.

 • Обмежуйте споживання солі. Добова норма споживання солі для дорослої людини – не більше 5 грамів (трохи менше чайної ложки).

 • Уникайте стресів. Зберігайте спокій, не переживайте.

 • Вживайте продукти, багаті на калій: крупи (особливо гречана, вівсяна, пшоняна), бобові (соя, квасоля, горох), фрукти (абрикоси, виноград, персики, кавуни, чорна смородина, плоди шипшини, у т.ч. сушені курага, родзинки, чорнослив, фініки), овочі (кабачки, буряк, морква, баклажани, картопля), зелень (цибуля, петрушка, кріп, салат тощо).

Замислитись про профілактику гіпертонічної хвороби необхідно в молодому віці, особливо, якщо хто-небудь із близьких родичів хворів на серцево-судинні захворювання. Відмовтесь від паління, надмірного вживання алкоголю, уникайте стресових ситуацій, підтримуйте нормальну масу тіла та регулярно займайтесь спортом на свіжому повітрі – саме ці прості і корисні звички стануть запорукою міцного здоров’я та довголіття!

Лідія Оленчук  лікар – кардіолог Калуського міського центру ПМСД

Читайте також