Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Третя неділя травня – Всесвітній день памяті жертв СНІДу.

Ціна безтурботності життя.

В третю неділю травня – весь світ згадує людей, які померли від СНІДу. Всесвітній день пам’яті присвячено посиленню боротьби за здоров’я та права пацієнтів, адже сьогодні при ранньому виявленні та відповідній терапії ВІЛ-позитивні люди можуть жити повноцінним життям.

За статистикою ВООЗ та ЮНЕЙДС загальна кількість людей, які інфікувалися  ВІЛ від початку зареєстрованої епідемії, складає від 65 до 88 млн людей: понад 39 млн з них пішли з життя через хвороби, пов’язані зі СНІДом. Україна займає одне з перших місць серед країн Європи за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. Показник поширеності ВІЛ у віковій групі 15-49 років є одним із найвищих серед країн Західної та Східної Європи. Усього в період з 1987 року зареєстровано 319 976 випадків ВІЛ-інфекції серед громадян України, у тому числі 104 443 випадки захворювання на СНІД та 45 775 випадків смерті від захворювань, зумовлених СНІДом. В 26 країнах світу СНІД залишається в п'ятірці головних причин передчасної смерті і непрацездатності до таких країн належать і Україна.

На думку фахівців, змінити ситуацію на краще можливо лише за допомогою розширення доступу людей, які живуть з ВІЛ, до антиретровірусної терапії (АРТ). Важливо знати, що саме АРТ є надійним методом зупинити ВІЛ та подолати епідемію ВІЛ\СНІДу. Сьогодні ВІЛ не є вироком: вчасне виявлення та лікування є запорукою повноцінного тривалого життя. Сучасним стандартним підходом для всіх пацієнтів, у яких діагностується ВІЛ, є лікування як мінімум трьома різними антиретровірусними препаратами. Антиретровірусна комбінована терапія не дає вірусу розмножуватися. Це дозволяє імунній системі відновитися, запобігти розвитку СНІДу та супутніх захворювань. На сьогоднішній день тривалість життя ВІЛ-інфікованої людини, яка приймає антиретровірусні препарати, не відрізняється від тривалості життя здорової людини того ж віку. Люди з ВІЛ ведуть активне соціальне та професійне життя, створюють міцні сім’ї та народжують здорових дітей. Розпочинати прийом АРТ необхідно якомога раніше, не відкладаючи до моменту появи будь яких симптомів. Наразі антиретровірусна терапія рятує життя і є профілактикою захворювань, пов'язаних з ВІЛ. Якщо людина, яка живе з ВІЛ, приймає антиретровірусні препарати, то ризик передачі ВІЛ до її статевого партнера зменшується на 96%.

ВІЛ передається: 

  • Через кров - при потраплянні крові чи інших біологічних рідин, що містять кров (сперма, вагінальні виділення, грудне молоко) від  ВІЛ-інфікованої особи до здорової  людини. Найчастіше цей шлях реалізується при ін’єкційному введенні наркотичних речовин інфікованими шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами.

  • Статевим шляхом – під час незахищених статевих стосунків.

  • Внаслідок передачі вірусу від інфікованої ВІЛ матері до її дитини під час вагітності, пологів та годуванні груддю.

Пам’ятайте, що проблема ВІЛ/СНІДу стосується кожного. Тому сьогодні вкрай необхідно сприяти впровадженню в суспільну свідомість переваг здорового способу життя, формування соціально активної, фізично здорової та духовно багатої особистості.

Богдан Семаньків   заступник головного лікаря з медичної роботи Калуського МЦ ПМСД

Читайте також