Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

31 травня, Всесвітній день без тютюну

  Куріння  небезпечне – має знати кожен.

Щороку в світі мільйони людей хворіють та вмирають через паління. Та, незважаючи на це, одночасно інші мільйони починають палити. Вчені проаналізували і спробували згрупувати мотиви, що спонукають юнаків та дівчат почати палити, і виявилось, що на всій Землі, у всіх країнах ці мотиви однакові. Це: - імітація манер якоїсь компанії, в яку юнак чи дівчина хоче бути прийнятим, стати «своїм»; - наслідування вчинків людини, яка подобається, бажання бути схожим на неї, мати подібну поведінку та інтереси; - бажання показати себе дорослішим завдяки палінню; - потреба в самоствердженні, прагнення засвоїти «модні» манери, необхідні, щоб переконати оточення у своїй незвичайності та сучасності; -  бажання все в житті спробувати.

Давайте зясуємо: чому шкідливе паління?

Відомо, що паління шкідливе для молодого організму, передусім для органів дихання. Встановлено, що у людей, які палять, порушується дихальна функція легенів. Курці частіше страждають і на застудні захворювання. Для них кашель стає майже постійним явищем – так званий бронхіт курця. Крім того, при палінні негативні зміни відбуваються також у статевій сфері. Сексопатологи спостерігають у курців зменшення в крові чоловічого статевого гормону – тестостерону, що знижує ймовірність запліднення, часто призводить до імпотенції. Дівчата також страждають від впливу тютюну. В них виникають різноманітні порушення менструального циклу, що може спричинити навіть безпліддя. Крім того, у жінок, які палять, вагітність частіше проходить з ускладненнями, нерідко спостерігається внутрішньоутробна загибель плода і викидні. Значно збільшується смертність новонароджених. Слід також зауважити, що паління під час годування груддю погіршує якість молока і зменшує його кількість. У дітей, матері яких палять, частіше розвивається недокрів’я, відбувається затримка фізичного і психічного розвитку.

Серед наслідків паління особливо небезпечні ті, що пов’язані зі шкідливим впливом тютюну на кровоносні судини. Нікотин викликає спазм та звуження судин, у результаті чого погіршується кровообіг в окремих частинах тіла, що утруднює виведення шкідливих продуктів обміну речовин з організму. Часто наслідком довготривалого паління стає стенокардія – періодичні спазми судин серця, тобто передінфарктний стан.     

Курцям притаманне запалення слизової оболонки порожнини рота та ясен, що призводить до виникнення стійкого неприємного запаху з ротової порожнини.

Токсична дія нікотину на судини обумовлює також виразкову хворобу шлунка й дванадцятипалої кишки. У курців частіше виникає запалення, переродження і спазми внутрішньої оболонки судин нижніх кінцівок. Такі порушення кровообігу у курців можуть призвести до ампутації ніг.

Пасивне куріння спричиняє такі ж наслідки, як і «активне». Виявляється, що перебування протягом години в накуреному приміщенні рівнозначне «випалюванню» чотирьох сигарет. Таким чином, люди, які не курять, мимоволі опиняються в групі ризику разом із затятими курцями.

Необхідно пам’ятати, що, незважаючи на мотиви, паління завжди призводить до формування стійкої залежності, після чого вже стає важко кинути палити.

Бажаю Вам прийняти правильне рішення, зробити вибір на користь здоровя.

Богдан Семаньків  лікар -  нарколог   Калуського міського центру  ПМСД

Читайте також