Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Обережно - пора кліщів!

 

Кліщі - це паразити, які є збудниками багатьох інфекційних хвороб.

 Зустрічаються в лісі, на луках, пасовищах, в парковій зоні міста, у скверах, на берегах річок, струмків, в норах гризунів, у хлівах, конурах собак, заносяться до присадибних ділянок, садів і дач. Небезпечні також пеньки, де розмножуються кліщі.

Активність кліщів починається в квітні, а закінчується в залежності від погодних умов, найчастіше у жовтні. Кліщі є переносниками збудників різних захворювань, серед яких – вірус кліщового енцефаліту, хвороби, яка вражає нервово-м'язові системи, а також збудник хвороби Лайма.

Хвороба Лайма - серйозне інфекційне захворювання, яке може призвести до тривалої непрацездатності та інвалідності, якщо вчасно не почати лікування. 

Щоб вберегтися укусу кліща необхідно:

Під час прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – аби легше було помітити кліщів. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям.

Місце для відпочинку на природі звільніть від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м. Слід пам’ятати, що кліщі перебувають в кущах на рівні зросту до 2-3 метрів адже там найлегше вчепитись в “дорогого гостя’’. Повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перемістившись із одягу.
Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби – аерозолі, які відлякують кліщів. Достатній їх вибір є в більшості аптек, строк дії обробки до 3-4 днів. 

              Якщо вас вкусив кліщ, насамперед, слід звернутись до медиків. Та й видалення кліща – не така й проста справа, і найкраще це вдається саме медикам. Чим раніше зняти кліща – тим менше ризик зараження.  У будь-якому випадку після укусу кліща варто здати аналізи на виявлення інфекцій.

Всім особам, що потрапили під напад кліща, рекомендується проводити щоденно термометрію протягом двох тижнів і стежити за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу звертатись до лікаря-інфекціоніста.  

Небезпечними хворобами що можуть переносити кліщі є хвороба Лайма та кліщовий енцефаліт

        Основними ознаками кліщового енцефаліту є:

       - різке підвищення температури тіла, до 38-390 С; 

       - з’являється нудота, блювота, турбують болі в м’язах шиї, спини, кінцівок; 

       - з’являються симптоми ураження центральної нервової, серцево–судинної та

         дихальної систем.

В тяжких випадках може виникнути параліч окремих м’язів шиї, обличчя, плечей, рук.

        Симптомами хвороби Лайма є:

       - місце, куди вкусив кліщ, червоніє, і пляма постійно збільшується, іноді досягаючи 60 сантиметрів і навіть більше, форму має круглу або овальну. Протягом часу пляма може збліднути або прийняти синюшний відтінок, в середині плями, там, де був проведений укус, спостерігається рубець.

       - через кілька тижнів , якщо пляму не лікувати, вона зникає, а по закінченні місяця починаються перші симптоми ураження серця, суглобів, нервової системи.

       - проявляються такі ознаки хвороби , які схожі з симптомами грипу, тобто, загальна слабкість, лихоманка, болі в м'язах, втома, біль у горлі.

       - можливі паралічі, шкіра втрачає чутливість, втрачається слух.

       - з’являється підвищене серцебиття, аритмія, біль у грудях. 

Якщо є такі симптоми, варто негайно звернутися до лікаря, адже це означає, що кліщ переносив інфекційне захворювання. Чим раніше звернутися за допомогою, тим більш сприятливим є прогноз лікування.

Першочергове значення в профілактиці хвороб, що передаються через укус кліща, мають заходи особистого захисту від нападу кліщів, а також завчасне планування туристичних подорожей.

Ірина  Дитко    лікар – терапевт Калуського МЦ ПМСД 

Читайте також