Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Фактори ризику, що призводять до захворювань серця.

29 вересня Всесвітній день серця.

 

 Серцево-судинні захворювання є однією з провідних причин смерті у світі.

Не стала винятком і Україна. Середній показник смертності від серцево-судинних захворювань в Україні сягає 60,6%.

Основні фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань - це артеріальні гіпертензії, підвищений рівень загального холестерину крові та його фракцій, надмірна вага, гіподинамії, тютюнопаління і стреси.

Типи хвороб серця:

Існує більше п’ятдесяти типів хвороб серця, найпоширеніша з них — ішемічна хвороба серця, яка викликана звуженням або блокуванням коронарних артерій, які забезпечують серце киснем і живильними речовинами. Результатом ішемічної хвороби серця може стати стенокардія, інфаркт міокарда і раптова зупинка серця. Деякі інші типи хвороб серця — кардіоміопатія, аритмія, застійна серцева недостатність, інсульт.

Інсульт розвивається, коли звужуються або блокуються кровоносні судини, що забезпечують киснем головний мозок.

Застійна серцева недостатність  характеризується ослабленням серцевого м’яза, в результаті чого воно виявляється нездатним нормально качати кров. Її загальними симптомами є задишка, нездатність витримувати навіть незначні фізичні навантаження і набряклість ніг.

Аритмія (аномальний серцевий ритм) може бути хронічною і нешкідливою, але в деяких випадках вона сприяє розвитку застійної серцевої недостатності, а також може стати супутнім фактором раптової зупинки серця.

Кардіоміопатія розвивається, коли серцевий м’яз втрачає свою здатність нормально качати кров. Ця хвороба може бути викликана атеросклерозом коронарних артерій.

Ендокардит і перикардит зустрічаються рідше,  вражають внутрішню і зовнішню оболонки серця.

Вроджені вади серця вражають будь-які структури серця і можуть бути різного ступеню тяжкості. Деякі з них виявляються практично одразу після народження, тому іноді новонародженим доводиться робити операції на серці.

Профілактика хвороб серця.

Причини хвороб серця - гіподинамія, куріння, кава в неймовірних кількостях, алкоголь, жирна і солона їжа, стимулятори, стреси і ... безладний секс. Всі перераховані вище причини можуть призвести до різноманітних захворювань серцевої діяльності: аритмії, атеросклерозу, запальних захворювань серця, гіпертонії, інфаркту, ішемії, кардіосклерозу, серцевої недостатності.

Визначити «на око», чи є проблеми з серцем не так уже й важко: якщо є задишка, біль у серці, млявість, апатія, поганий настрій, нерівне серцебиття - потрібно звернутися за консультацією до лікаря. Обстеження серця і судин,  повинно бути такою ж нормою, як відвідування стоматолога та гінеколога. Особливо, якщо після пологів стали помітні вени на ногах або мучить геморой.

Дуже часто причини хвороб серця пов'язують з неправильним харчуванням. Потрібно постійно піклуватися про себе і своє серце і їсти те, що корисно. Щоб серце було здорове, лікарі рекомендують якомога більше їсти риби, овочів і фруктів. Хліб з висівками, боби, квасоля, соя, баклажани і свіжа зелень пов'язують холестерин і виводять його з організму - тому вони повинні бути завжди на століДуже корисні сухофрукти, а особливо - курага. У ній багато калію, який вкрай необхідний для нормальної роботи серця. Бажано відмовитися від гострої, солоної, жирної і копченої їжі. При схильності до хвороб серця, особливо якщо є родичі, які страждають від серцево-судинних захворювань, потрібно обмежити вживання молока, сметани, яєць, майонезу, вершкового масла, ікри, жирного сиру. Люди з надмірною вагою за кількістю ускладнень на серце випереджають навіть завзятих курців. Та й супутніх захворювань у них набагато більше, ніж у людей з нормальною масою тіла.

Далі групу  ризику   поповнюють курці, після них -  кавомани і алкоголіки. Причому шанси отримати інфаркт збільшуються, якщо всі три шкідливі звички об'єднуються.

Одним з кращих засобів з профілактики хвороб серця є плавання. Це практично єдиний вид спорту, який, по-перше, змушує всі м'язи працювати, а по-друге, завдяки правильному диханню допомагає серцю працювати в природному режимі без перевантажень.

І, звичайно, потрібно уникати стресів. Більше відпочивайте, читайте, насолоджуйтеся життям і вчіться бачити в ньому якомога більше хорошого.

Неможна бути байдужим до свого серця!

 Кардіологи, терапевти   міського  центру ПМСД  по  вул..Б.Хмельницького,32   нададуть  Вам кваліфіковану допомогу і консультації, тим більше тепер, коли задіяна Державна програма «Доступні ліки», згідно цієї програми по рецептах лікарів безкоштовно відпускаються  ліки  пов’язані з серцево-судинними захворюваннями.

 Ніна Гуцул    кардіолог Калуського міського центру ПМСД  

Читайте також