Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

10 жовтня Всесвітній день зору.

 

Нормальний зір – основа здоров’я людини.

Зір – одна з фізіологічних функцій сенсорної системи, за допомогою якої людина отримує 80-90% інформації про навколишній світ. Ця інформація необхідна не лише для повноцінного існування та орієнтування людини, але і для естетичного сприйняття світу, реалізації прагнень.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я в світі налічується 285 млн. чоловік з порушенням зору, 39 млн. вражених сліпотою. Близько 90% людей, які страждають від порушень зору, живуть в країнах з низьким рівнем доходу. 82% людей, що страждають сліпотою, входять у вікову групу 50 років і старше. Щороку в Україні інвалідами внаслідок вад зору визнають близько 12 тисяч осіб . Проводять 300 тисяч операцій ра рік на хвороби очей. Лікарі виявляють 150 тисяч дітей, що мають проблеми із зором. Найчастіше погіршення зору спостерігається в шкільному віці (короткозорість чи далекозорість) або після 40 років (глаукома, катаракта). Найбільша проблема – несвоєчасне звернення до лікарів.

Люди мають замислитись про можливості профілактики сліпоти та проблем, пов’язаних с зором, адже три чверті випадків таких захворювань можуть бути попереджені або вилікувані.

Основи попередження  сліпоти:

Регулярне і ретельне обстеження зору - кращий спосіб захисту від очних захворювань. Так, молодим людям, у яких зір в нормі і немає ніяких проблем або спадкових факторів ризику, досить проходити обстеження кожні 3-5 років. Людям 40-64 років слід проходити перевірку кожні 2-4 роки. Якщо ж вам 65 або більше - то кожні один або два роки. Однак в останньому випадку частота перевірки залежить від індивідуальних особливостей, і тому необхідна рекомендація вашого лікаря - офтальмолога.

В групі ризику знаходяться люди зрілого та похилого віку, а також ті хто страждають діабетом або іншими захворюваннями, здатними вплинути на зір, крім того, спадковість або очні травми, отримані в минулому, збільшують небезпеку.

        Причинами порушення зору є:

Нескоректовані аномалії рефракції – короткозорість, далекозорість або астигматизм ;

Катаракта ;

Глаукома;

Травми ;

Цукровий діабет ;

Вікова патологія сітківки та зорового нерву;

Наслідки запальних захворювань рогівки.

Профілатичні поради:

При дотриманні простих правил можливо зберегти ідеальний зір на довгі роки.

-  Вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися, стежити за освітленням, дотримуватися режиму роботи та відпочинку.

-  Правильне раціональне харчування. Раціон людини повинен бути збагачений вітамінами А, В, С, Е, а також лютеїн і рибофлавіном. Слід вживати в їжу сиру моркву, чорницю, петрушку, селеру, смородину. Багато вітамінів корисних для очей в сирі і печінки тріски. Антиоксиданти, що містяться в морепродуктах, оливковій олії і квасолі, захищають і живлять сітківку ока.

- Ніколи не читайте лежачи! Правильне освітлення дуже важливо для збереження зору. Уникайте яскравого освітлення. На вулиці незалежно від пори року потрібно користуйтеся спеціальними сонцезахисними окулярами з УФ-фільтром. У приміщенні світло повинне бути нормальною яскравості. При роботі за письмовим столом світло повинне падати справа або зліва, але не спереду. При перегляді телевізора або при роботі за комп’ютером світло також повинен бути включений збоку або позаду. Найкомфортніше освітлення для очей – розсіяне.

-  При напруженій роботі очам необхідний регулярний відпочинок. Під час перерви можна просто закрити очі і розслабитися, даючи організму перепочити.

-   Виконати комплекс простих вправ: фокусувати погляд на предметах далеко і поблизу.

-  При роботі з комп’ютером перерву необхідно робити кожні 40 хвилин, а сам час перебування за монітором в добу не повинна перевищувати 4 годин.

Збереження зору – це робота, заснована на взаємному співробітництві між пацієнтом і лікарем. При будь – яких порушеннях зору – звертайтесь до лікаря – окуліста міського центру  каб.  №12.

               Юрій Булахов     лікар-офтальмолог  Калуського міського центру ПМСД

Читайте також