Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

21 листопада Міжнародний день відмови від куріння.

КУРІННЯ – обери здоров’я, обери життя.

Міжнародний день відмови від куріння відзначають із 1977 р. у третій четвер листопада. Цю подію започаткувало Американське онкологічне товариство. Адже саме куріння є ключовим фактором виникнення онкологічних захворювань. Перед світовою спільнотою поставлено завдання досягнути того, щоб в XXI столітті проблема куріння тютюну зникла.

За даними  Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку від хвороб, пов’язаних з курінням, вмирає 6 мільйонів осіб або 1 людина кожні 8 секунд. Ця шкідлива звичка є однією з найголовніших причин  смертності. Поширеність куріння в Україні серед людей віком від 15 років становить 20%. Тобто 7,2 млн осіб в Україні курять. Щороку від хвороб, спричинених курінням, у нас помирає 85 000 людей. Рік у рік українська економіка втрачає 3,2% ВВП через недуги, пов’язані з курінням, та їхні наслідки.

 Вживання тютюну є однією із найбільш серйозних загроз для здоров’я, із якими коли-небудь стикалися у світі. Основними причинами смертей, пов’язаних із тютюнокурінням, є серцево-судинні захворювання (47%); захворювання органів дихання (19%); рак легень (16%); інші види раку (9%) другі причини (9%). Близько 70%, пов’язаних із тютюном, смертей сталися з людьми віком від 35 до 69 років, а це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя.

Курці, як правило, страждають на гастрити, виразки, бронхіти та облітеруючі ендартеріїти. Куріння також викликає кашель, послаблення імунітету та імпотенцію. Крім того, куріння негативно впливає на зовнішній вигляд курця та його самопочуття.Тютюновий дим підриває здоров’я не тільки курців, але й тих, хто їх оточує. Куріння особливо шкодить вашим дітям та майбутнім матерям під час вагітності. Шкідливим є і пасивне куріння, коли людина, яка не курить, змушена дихати тютюновим димом, знаходячись біля курця, і таким чином також наражає своє здоров’я на небезпеку. Гострою є проблема тютюнопаління у молоді і підлітків. Потрібно усвідомити, що паління – це не просто погана звичка, вона вбиває і негативно впливає у молодому віці на репродуктивну функцію.

З метою викорінення цієї звички проводилися заходи на державному рівні. 

У березні 2006 року Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну і, тим самим, взяла на себе зобов’язання  виконувати низку заходів, які визнані ВООЗ найбільш дієвими методами боротьби з тютюнокурінням і протидії його поширеності. До таких заходів належить:

  • повна заборона реклами тютюнових виробів, у тому числі промоакцій, спонсорства концертів, спортивних змагань або будь-яких інших масових заходів;

  • заборона куріння в громадських місцях;

  • підвищення акцизних зборів на тютюнові вироби;

  • введення обов’язкового нанесення на упаковки тютюнових виробів попереджувальних надписів, які мають містити графічні зображення хвороб, викликаних тютюном, і повинні займати не менше як 50%  пачки сигарет.

Конвенція зобов’язує учасників вживати конкретних заходів, спрямованих на подолання тютюнової пандемії. З 16 грудня 2012 року набрав чинності закон України, що забороняє куріння в громадських місцях, у державних установах, на дитячих і спортивних майданчиках. Здійснювалось підняття в рази акцизного збору на тютюн. Незважаючи на існуючі заходи проти вживання тютюну, значних успіхів у його подоланні поки що не досягнуто. Ця шкідлива звичка міцно утримується в побуті людей і продовжує розповсюджуватись. Викликає занепокоєння переміщення куріння у більш ранні вікові групи населення та поширення його серед осіб жіночої статі.

Кращий спосіб подолання проблем тютюнопаління – зовсім не починати курити. Необхідно пам’ятати, що боротьба з тютюнопалінням є одночасно боротьбою з неінфекційними захворюваннями, і сати переможцем у цій боротьбі можна за умови об’єднання зусиль державних, громадських організацій та окремих осіб.

                                                             Богдан Семаньківзаступник головного лікаря з медичної роботи

Калуського міського центруПМСД.

Читайте також