Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

14 листопада Всесвітній день боротьби з діабетом

Разом подолаємо діабет.

Цукровий діабет  – це хронічна хвороба, що розвивається, коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну або коли організм неефективно використовує вже вироблений інсулін. Інсулін –  гормон, який регулює рівень цукру в крові. Наслідком неконтрольованого діабету є гіперглікемія (підвищення рівня цукру в крові), що з часом призводить до серйозного ушкодження багатьох систем організму, особливо нервової системи і кровоносних судин.

Є кілька типів діабету:

     Діабет І типу (інсулінозалежний) — характерне недостатнє вироблення підшлунковою залозою інсуліну, тому необхідне його щоденне введення. При цій формі спостерігаються надмірне сечовиділення, спрага, постійне відчуття голоду, втрата ваги, погіршення зору і втомлюваність. Такі симптоми можуть з’явитися раптово.

   Діабет ІІ типу – (інсулінонезалежний) є результатом  неефективного використання вже виділеного організмом інсуліну. Цей різновид діабету уражує 90% всіх хворих на цукровий діабет в світі і є в значній мірі наслідком надмірної ваги та низької фізичної активності. Симптоми нагадують ті, що притаманні діабету першого типу, але менш виражені. Тому хвороба може протікати непомітно і проявляється на стадії ускладнень.

Лікарі звертають увагу на певні чинники, які призводять до розвитку цукрового діабету, зокрема це:

  • Спадкова схильність. Ризик захворіти на цукровий діабет зростає, якщо у вашій родині хтось хворіє або хворів на цукровий діабет.

  •  ОжирінняПричиною діабету в багатьох випадках є надлишкова вага, переїдання.

  •  Захворювання підшлункової залози  (панкреатит, рак), а також  інших залоз внутрішньої секреції. Провокуючим фактором у цих випадках може бути травма.

  • Вірусні інфекції  (краснуха, вітряна віспа, епідемічний гепатит, грип та ін.), які відіграють роль пускового механізму, особливо у людей із спадковою схильністю до діабету.

  • Артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця.

  • Нервовий стрес. Особам з обтяженою спадковістю та з надлишковою вагою слід уникати нервового й емоційного перенапруження.

  • Вік людини. Є думка, що при збільшенні віку на кожні десять років вірогідність захворювання на діабет підвищується удвічі.

Виявлені групи ризику дозволяють вже сьогодні зорієнтувати людей, попередити їх від безтурботного і бездумного ставлення до свого здоров’я.

 ВООЗ визнала цукровий діабет епідемією неінфекційного походження, яка стрімко поширюється на нашій планеті і набуває катастрофічних масштабів. Складність проблеми визначається не лише темпами поширення хвороби, але й її тяжкими ускладненнями, серед яких є сліпота, гангрена нижніх кінцівок, інфаркт та інсульт, рання втрата працездатності, інвалідність та передчасна смерть хворих.                                                                                                                                                          Україна належить до країн з високим рівнем захворюваності на цукровий діабет.  Кількість хворих на цукровий діабет у нашій країні перевищує 1 млн. 226 тис. осіб. При цьому кількість інсулінозалежних хворих на цукровий діабет сьогодні становить близько 190 тис., з них понад 7,5 тис.- діти.  У зв’язку з цим пріоритетним завданням лікарів, є рання діагностика і лікування порушення вуглеводного обміну. Пацієнти, що мають фактори ризику розвитку цукрового діабету, повинні обстежуватися на предмет виявлення порушень вуглеводного обміну. Тому головним завданням медиків є виявлення та профілактика цукрового діабету, особливо ІІ типу, на тій стадії, коли хворобу ще можна лікувати без медикаментів та запобігти розвитку ускладнень.

Ускладнення цукрового діабету фіксуються у 70-80% хворих, а в разі тривалого перебігу – у 100%. Ураження серця та судин спостерігаються у 50-80% хворих на діабет, ризик смерті від інфаркту міокарда у таких хворих підвищується  у 4-5 разів. Метою лікування цукрового діабету є підтримання рівня цукру в крові якомога більш близьким до нормального та відсутність симптомів діабету.

Щоб попередити діабет, необхідно підтримувати нормальну масу тіла, не уникати фізичної активності, займатись нею щоденно, дотримуватись здорового і збалансованого харчування,  зменшити споживання цукру  та насичених жирів, їсти несолодкі фрукти та овочі, відмовитись від куріння, тобто вести здоровий спосіб життя. Важливо також  за допомогою аналізів відстежувати рівень цукру в крові, щоб у разі необхідності почати лікування якнайшвидше.

Лікарі переконують: хоч діабет і є серйозною недугою, з ним можна повноцінно жити протягом багатьох років. Варто лише не впадати у відчай, правильно харчуватися і займатися фізкультурою, дослухаючись при цьому порад медиків.

   1 квітня 2017р. стартувала урядова програма « Доступні ліки», яка надає можливість кожному громадянину України отримати безкоштовно або з незначною доплатою медикаментозні  препарати для лікування цукрового діабету ІІ типу. Щоб отримати ліки, які підпадають під дію програми, потрібно звернутися до лікаря-ендокринолога та отримати правильно виписаний рецепт. Ліки за рецептом можна придбати в аптеках, що беруть участь у програмі.

Лілія Рибчак лікар-ендокринолог Калуського міського центру ПМСД         

Читайте також