Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Переохолодження – будьте обережні у морозну погоду.

 

В період різких похолодань, з настанням морозів та складних погодних умов збільшується ризик переохолодження та обмороження.

Переохолодження організму - це загальний стан людини, коли на всю поверхню тіла впливає холод, а температура тіла при цьому падає нижче 35 ºC.

Діти, літні й ослаблені люди, особливо худі, стомлені і голодні, найбільш уразливі до переохолодження. Переохолодження настає швидше при попаданні в холодну воду, при алкогольному сп'янінні, а також після крововтрати або травм. Тривалий вплив низьких температур призводить до пригнічення функцій організму, а при тривалому впливові холоду і зовсім згасають. Людина може загинути, якщо температура тіла знизитися до 17-25 ºС.

1-й ступінь переохолодження (легкий) - температура тіла людини знижується до 34-35 °C, з'являється утруднення мови, озноб, тремтіння кінцівок, синюшність шкіряних покривів, губ, біль у пальцях рук і ніг, поява "гусячої шкіри", сонливість, загальна слабкість, поверхневе дихання, можливі обмороження.

2-й ступінь переохолодження (середній) - температура тіла знижується до 31 ºC, сповільнюється серцебиття та дихання, знижується артеріальний тиск, з'являється сонливість, можливі важкі ступені обмороження кінцівок; втрачається спроможність до самостійного пересування.

3-й ступінь обмороження (важкий) - температура тіла менше 31ºC, виникає блювота і судоми, відбувається кисневе голодування мозку, людина не може самостійно рухатися, настає втрата свідомості, життєві функції поступово згасають, відбувається зупинка серця і дихання.

         Перша допомога при переохолодженні проста – зайти у тепле приміщення, зігрітися, випити теплий напій та поїсти ( категорично забороняється алкоголь і кава). Якщо ж температура тіла нижча за 34 градуси, то потрібна госпіталізація. Взимку реєструються холодові травми, що виникають при контакті теплої шкіри з холодним металом. Не відривайте насильно залізний предмет, а полийте  на прилипле місце теплою водою. При обмороженні не можна чіпати обморожені ділянки тіла, розтирати шкіру снігом, опускати уражені кінцівки у гарячу воду та прикладати їх до батареї. Це може призвести до більшого ураження.

Профілактика переохолодження та обмороження:

- не вживайте алкогольних напоїв, алкогольне сп’яніння сприяє високій утраті тепла, в той же час викликає ілюзію тепла;

- не паліть на морозі, паління зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду;

- носіть просторий одяг, це сприяє нормальній циркуляції крові,одягайтеся так, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який утримує тепло;

-  не виходьте на мороз без рукавичок та шарфу;

- у вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте захисним кремом;

- слідкуйте за обличчям, особливо за носом, вухами та щоками, звертайте увагу на зміну їх кольору.

- не носіть тісне взуття, не знімайте на морозі взуття з обморожених ніг, вони розпухнуть і ви не зможете знов взутися;

- повернувшись додому після довготривалої прогулянки по морозу, обов’язково впевніться у відсутності обмороження кінцівок, вух та носа, несвоєчасне надання допомоги може призвести до гангрени та втрати кінцівки;

- якщо під час перебування на відкритому повітрі ви відчуваєте початок переохолодження, негайно зайдіть до теплого приміщення – магазину, кафе, під’їзду, щоб зігрітися;

- ховайтеся від вітру, на вітрі вірогідність обмороження зростає;

-  намагайтеся більше рухатися;

-  перед виходом на мороз бажано поїсти – вам необхідна додаткова енергія;

- не дозволяйте дітям довго кататися на каруселях та гойдалках, лазити металевими сходами споруд на ігрових майданчиках,обов’язково захищайте руки дитини рукавичками. Пам’ятайте, що перебування дитини на морозі не повинно перевищувати 15-20 хвилин, потім потрібно зігріти її в теплому приміщенні.

Головна умова профілактики переохолодження – здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок та постійне загартовування організму.

 

                                                                               Володимир Андріїшин лікар-травматолог

                                                                                Калуського міського центру ПМСД

Читайте також