Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Аскаридоз - найпоширеніший краєвий паразитоз

Аскаридоз - найпоширеніший краєвий паразитоз

            На сьогодні відомо 342 види гельмінтів. В Україні виявлено близько 30 видів паразитів. В Європі гельмінтозами уражений кожен третій мешканець. У світі лише аскаридозом щорічно уражається 1,2 млрд. осіб.                                                                                

       Серед паразитарних захворювань, що реєструються в нашому краю аскаридоз   займає чільне місце.

       В 2021 році у Калуському районі серед  18228  осіб обстежених  на гельмінтоносійство виявлено 577 випадків аскаридозу.

       В 2022  році за 1квартал на Калущині зареєстровано 141 випадок аскаридозу.

       22% уражені аскаридозом дорослі і 88%- уражені діти. Серед жителів сільської місцевості виявлено 57 випадків , в тому числі 50  випадків у дітей до 18 років. Найбільш уражена вікова категорія 1-4р.

      Ураження аскаридозом відбувається впродовж року, але найбільша  кількість випадків реєструється після літньої пори.  Захворюваність даним гельмінтозом зростає тоді, коли людина контактує з грунтом при проведенні сільськогосподарських робіт, відпочинку. Дорослі і діти заражаються при вживанні  немитих ягід (полуниці, суниці ), овочів (моркви, редиски, цибулі, огірків, помідорів і т.д.), зелені (салат, кріп) вирощених на забрудненому грунті, в пісочницях через руки і іграшки. В грунті яйця аскарид зберігають свою життєздатність кілька років. Інвазійні яйця, які містять зрілу личинку, з грунту попадають на руки, овочі, ягоди з якими заносяться в рот. В кишківнику з яєць виходять личинки, які мігрують в крові. 

          Через кілька днів після ураження аскаридозом у хворого в початковій стадії спостерігається загальна  слабість, втомлюваність, іноді підвищення температури вище 37 0, збільшення печінки і селезінки, висипка у вигляді кропивниці на ногах і руках. Рідше при інтенсивних зараженнях проявляється легеневий синдром (кашель з виділенням харкотиння, задишка, біль за грудиною, а іноді  напади астматичного кашлю).

           Дорослі аскариди живуть у тонкому кишківнику  людини. Досягнувши статевої зрілості, самка аскариди відкладає щодоби 200-240 тисяч яєць.

           Тривалість життя аскарид близько 12 місяців, з них 8-10 місяців самки відкладають яйця. Значно більше проявів захворювання спостерігається в другій стадії аскаридозу. В цей період, коли в кишківнику є аскариди у хворих виникає нудота, слинотечія вранці натще, біль в животі, часто переймоподібний, понижений або інколи підвищений апетит, проноси чи закрепи, у дітей нерідко виникає блювота і підвищення температури до 38-400, головні болі, головокружіння, подразливість. В багатьох випадках у дітей спостерігаються скарги з боку нервової системи : головні болі, нічні страхи, неспокійний сон, плач, часте пробудження,  а також свербіж і почервоніння шкіри навколо ануса. Ознаки ослаблення імунітету : часті і тривалі захворювання, стоматити, гнійні захворювання шкіри і слизових оболонок. Слід зауважити, що захворювання може перебігати з слабо вираженими скаргами або безсимптомно.

           Діагноз аскаридозу встановлюється при виявленні яєць аскарид в випорожненнях. Якщо перший аналіз є від’ємний необхідно повторити дослідження до 3х разів, так як в деякі дні самки не відкладають яєць, або причиною може бути  неправильно зібраний паразитологічний матеріал.           Бувають випадки коли аскарида виходить самовільно з ануса або при блювоті, а лабораторний аналіз від'ємний. Це пояснюється знаходженням в кишківнику людини тільки самців аскарид або незрілих паразитів і відсутності самок.  В даному випадку  при  наявності симптомів паразитозу необхідно пролікувати  хворого.

            Аскаридоз контактним шляхом не передається. Людина від людини не заражається.

            У багатьох населених пунктах застосовують, як добриво незнешкоджені фекалії (які необхідно витримувати до 2 років в вигрібних ямах, за цей період гинуть яйця аскарид). Поки яйця глистів знаходяться у вигребі вбиральні, вони не розвиваються. Потрапляючи у грунт разом з нечистотами, яйця швидко дозрівають і протягом тривалого часу зберігають життєздатність. Вирощені на городі полуниця, редиска, цибуля, морква та інші овочі і ягоди стають небезпечними для здоров’я  людини.

           Щоб попередити зараження аскаридозом необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

 1. Мити руки перед кожним споживанням їжі, після кожного відвідування вбиральні. Якщо це власна садиба то вбиральню постійно утримувати в чистоті .

2. Щоб не забруднювати грунт городів, садів яйцями глистів, фекалії перед використанням для угноювання слід обов’язково знешкодити від яєць гельмінтів та  дотримуватись терміну перебування  в вигрібній ямі.

 3. Овочі, ягоди та фрукти перед вживанням у їжу в сирому вигляді слід покласти у друшляк і занурити на 1-2 сек. у каструлю з окропом, а потім облити холодною водою. Особливо ретельно слід мити полуниці – кожну ягідку під протічною водою.Відмовтесь від звички коштувати ягоди на базарі.

            Небажано самовільно давати протиглисні препарати з метою профілактики, незнаючи, який гельмінт паразитує в організмі. Тільки після лабораторного обстеження призначається лікування.

            Дотримання елементарних правил – хоч і не універсальна, але вже ж перепона непроханим гостям.

Читайте також