Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Артеріальна гіпертензія

Артеріальна гіпертензія: причини, ризики та профілактика
До 40% хворих на артеріальну гіпертензію не підозрюють у себе недугу, бо часто ця хвороба має безсимптомний перебіг, а підвищення тиску неможливо відчути фізично.
Що таке артеріальна гіпертензія? У народі її ще звуть гіпертонією —  це хронічне захворювання, за якого кров надмірно тисне на стінки артерій зсередини. Без належного лікування може розвинутися інфаркт, інсульт, серцева недостатність, погіршення зору та інші ускладнення.  
На ранніх стадіях захворювання може проявлятись головним болем, запамороченням, болем у ділянці серця. Також можливі носові кровотечі, відчуття оніміння лівої руки.
Найбільш дієвий спосіб визначити свою норму тиску — регулярно його вимірювати!  
Рівні артеріального тиску:

  • оптимальний тиск, при якому верхній тиск становить не більше 120 мм рт. ст., а діастолічний — менше 80 мм рт. ст.;

  • нормальний артеріальний тиск — це тиск в діапазоні 120-129 мм рт. ст. (систолічний) і 80-84 мм рт. ст. (діастолічний);

  • високий нормальний тиск — систолічний тиск становить 130-139 мм рт. ст., а діастолічний — 85-89 мм рт. ст.

Артеріальну гіпертензію можуть спричинити такі фактори, як стать, вік, генетична схильність. Та все ж значна частка залежить від способу життя.
Замислитися щодо профілактики гіпертонічної хвороби необхідно ще змолоду, зазначають фахівці, особливо якщо хто-небудь з родичів має серцево-судинні захворювання.
Допоможе здоровий спосіб життя: підтримання нормальної маси тіла; відмова від куріння; обмежене споживання алкоголю, а краще – відмова і від спиртного; регулярні фізичні вправи (не менше 30-40 хв. 3-4 рази на тиждень); споживання солі до 5 г на добу для дорослої людини — трохи менше чайної ложки, включно з «прихованою сіллю» в маринадах, копченостях, ковбасах, соусах і навіть у звичайному хлібі; профілактика впливу стресів на організм - легкий біг, плавання, йога, прогулянка на природі; вживання продуктів, багатих на калій (крупи, бобові, фрукти, овочі, зелень).
Рання діагностика АГ залежить від точності вимірювань, тому рекомендується регулярно перевіряти справність тонометрів.
Не менш важливо дотримуватися під час вимірювань рекомендацій міжнародних експертів, зокрема:
- тиск вимірюють сидячи, у стані спокою, не раніше ніж через 30 хв. після ходьби, куріння, вживання чаю, кави та інших кофеїновмісних напоїв (інакше можна зафіксувати підвищений тиск навіть у здорової людини);
- ноги мають стояти на підлозі;
- вимірюють АТ двічі (перерва — до 2 хв), а за розбіжності показань більше 10 мм рт. ст. потрібне ще одне вимірювання, показником буде середній результат;
- під час першого вимірювання АТ вимірюють і на лівій, і на правій руці, при цьому до уваги беруть вищий показник;
- якщо різниця у показаннях різних рук перевищує 20 мм рт. ст., потрібне повторне вимірювання.

Читайте також