Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Гепатит А - а Ви знаєте?

Гепати  А – це хвороба печінки вірусної природи, яка може протікати як в легкій, та і в тяжкій формі. На відміну від гепатиту В і С інфікування гепатитом А не призводить до хронічної хвороби печінки і рідко закінчується смертю.

Вірус гепатиту А є однією з найбільш поширених інфекцій харчового походження. Поширюється, в основному, при вживанні неінфікованою (або невакцинованою) людиною харчових продуктів або води, забруднених фекаліями інфікованої людини.

Основні факти

•      Згідно зі статистикою, у світі щорічно 1,4 мільйона людей хворіють на гепатит А.

•      Вірус гепатиту А передається при вживанні забруднених продуктів харчування і води або при прямому контакті з інфікованою людиною.

•      Гепатит А пов'язаний з відсутністю безпечної води і поганою санітарією.

•     Вірус може також передаватися при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною, але при випадкових контактах людей вірус не передається.

Хвороба може приводити до значних економічних і соціальних наслідків в окремих колективах. На відновлення здоров'я людей для повернення на роботу, в школу і до повсякденного життя можуть піти тижні і місяці.

Симптоми

Інкубаційний період гепатиту А триває зазвичай 14-28 днів.

Симптоми гепатиту А можуть бути як легкими, так і важкими. Вони можуть включати підвищену температуру, нездужання, втрату апетиту, діарею, блювання і неприємні відчуття в животі, потемніння сечі і жовтяницю (пожовтіння шкіри і очних білків). Проте не у всіх інфікованих людей проявляються всі ці симптоми.

Ознаки і симптоми хвороби у дорослих людей спостерігаються частіше, ніж у дітей, а вірогідність розвитку важкої форми і смерті вища в літньому віці. В інфікованих дітей у віці до шести років зазвичай не спостерігається будь-яких помітних симптомів, і лише в 10% розвивається жовтяниця. Серед дітей більш старшого віку і дорослих людей інфекція зазвичай приводить до появи важчих симптомів, а жовтяниця розвивається більш ніж у 70% випадках захворювання.

Хто піддається ризику?

Будь-яка людина, не вакцинована і не інфікована раніше, може заразитися гепатитом А. У районах з широким поширенням вірусу (високою ендемічністю) більшість випадків інфікування гепатитом А відбувається серед дітей раннього віку. До числа чинників ризику входять:

•      незадовільна санітарія;

•      відсутність безпечної води;

•      вживання ін'єкційних наркотиків;

•      спільне проживання з інфікованою людиною;

•      сексуальні стосунки з людиною, що має гостру інфекцію гепатиту А;

•      поїздки в райони з високою ендемічністю без попередньої імунізації.

Лікування

Спеціального лікування гепатиту А немає. Одужання від симптомів, викликаних інфекцією, може відбуватися повільно і займати декілька тижнів або місяців. Терапія направлена на підтримку комфорту і належного поєднання поживних речовин, включаючи відновлення втраченої в результаті блювоти і діареї рідини.

Профілактика

Покращена санітарія, досконала особиста гігієна, в т.ч. гігієна харчування, чистих рук та вживання води й вакцина проти гепатиту А є найбільш ефективними засобами боротьби з цією хворобою.

Розповсюдженість гепатиту А можна зменшити шляхом:

•      забезпечення належного постачання безпечною питною водою;

•      належної утилізації стічних вод в окремих підприємствах;

•      дотримання особистої гігієни, зокрема регулярне миття рук безпечною водою.

•      проведення просвітницької  роботи  серед населення направленої  на покращання

       санітарії, гігієнічних навичок і безпечності.

                                                           Тетяна Іваськів     завідуюча терапевтичним відділом №3

                                                                  Калуського міського центру ПМСД