Загальновизнано, що поширеність серцево-судинних захворювань значною мірою пов’язана з способом життя і виникненням унаслідок цього факторів ризику. Модифікація факторів ризику супроводжується зменшенням сурцевосудинної захворюваності та смертності. На зменшення негативного впливу факторів ризику потрібні профілактичні знання і дії кожної людини.
Перше, підвищений артеріальний тиск вище 140 на 90 мм.рт.ст. Це – агресор і провокатор, тому що артеріальна гіпертензія агресивно діє на судини, що призводять до трамбування і в результаті виникає інсульт або інфаркт. Також артеріальна гіпертензія провокує розвиток недостатності кровообігу з ураженням мозку, серця, нирок. Потрібно тостійно приймати ліки по призначеннях дільничних терапевтів і кардіологів та ні в якому разі не займатись самолікуванням, що згубно діє на здоров’я.
Друге, надлишкова маса тіла. Оцінка здійснюється за допомогою індексу маси тіла, що визначається як відношення маси тіла в кілограмах до квадрату росту в метрах. Норма маси тіла до 25.0 кг/м2, межова надлишкова маса тіла до 29.0 кг/м2, ожиріння від 30.0 кг/м2 і далі.
Третє, куріння. В Україні курять 45% чоловіків і 15% жінок. Поширеність шкідливої звички більша в молодих людей, тому що з віком частіша відмова від куріння через проблеми з здоров’ям.
Четверте, ліпідемія в спрощеній назві жирна кров. В нормі вміст холестерину в крові до 5.0 ммоль/л, межовий холестерин в крові від 5.0 до 6.0 ммоль/л, високий холестерин в крові више 6.0 ммоль/л.
П’яте, недостатня фізична активність в осіб, які сидять на роботі більше п’яти годин і активне дозвілля, включаючи ходьбу, складає менше десять годин на тиждень. Малорухливість знижує фізичну стійкість і серцеву силу.
Профілактика серцево-судинних захворювань передусім у відповідальному виконанні призначених обстежень і активному лікуванні артеріальної гіпертензії, в наполегливому виконанні фізичних вправ і обов’язкових щоденних піших навантажень в помірному темпі хоча б одну годину, категоричній відмові від куріння і обмеженому вживанні алкоголю, в стриманому відношенні до їжі і корегуючому впливу на якість харчування, в посиленій увазі до режиму дня та відпочинку і сну.
Таким чином, запорука здоров’я в профілактиці.
Бути здоровим означає перш за все вольові зусилля і поміч самому собі. Тоді буде позитивний результат боротьби з факторами ризику серцево-судинних захворювань.
Ніна Гуцул лікар-кардіолог Калуського МЦ ПМСД