Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Дифтерія. Краще попередити, ніж захворіти

 

         Перші роки свого життя дитина проводить під опікою рідних та близьких. Вони дбають про її здоров’я, спостерігають за розвитком, радіють її маленьким досягненням. Часто батьки не замислюються над тим, що цим прекрасним подіям може завадити хвороба. Але від більшості небезпечних захворювань можна захиститись шляхом вакцинації. І дифтерія не виключення..

Зараз спалахи дифтерії спостерігаються в Венесуелі, Бангладеші, Ємені. Варто пам’ятати, що епідемії дифтерії носять циклічний характер, зустрічаються кожні 15-25 років.

Кінець 1877 року на території сучасної Галичини від дифтерії вмирає близько 578 людей. 1991 рік—початок епідемії в Україні, яка триває 6 років. Захворіло 20 тис. людей, померло 696 , з них близько 170—діти. Тоді епідемію вдалося зупинити шляхом додаткової вакцинації. Збудник дифтерії постійно циркулює серед населення, і тому зі зниженням рівня вакцинації спалах можна очікувати в будь який момент!

Що потрібно знати про дифтерію?

Це гостре інфекційне захворювання з повітряно-крапельним шляхом передачі. Викликає дифтерію бактерія. Джерелом інфекції є хворий на дифтерію або ж носій. Дифтерія зустрічається сезонно осінь-зима. Інкубаційний період 2-10 діб. В основному захворювання проявляється у вигляді ангіни, під час якої у горлі з’являються плівки сірувато-жовтого кольору, які важко знімаються та часто утруднюють дихання. Крім ангіни дифтерія проявляється підвищенням температури, слабким болем у горлі при ковтанні, загальною слабкістю, збільшенням лімфовузлів, набряком підщелепної ділянки. Дифтерійна бактерія виділяє токсин, який потрапляючи в кров вражає різні органи. Найчастіше це серце (міокардит), нервова система (параліч м’якого піднебіння, голосових зв'язок, дихальних мязів), нирки (токсичний нефроз). Ці ускладнення можуть привести до смерті.

Основне лікування протидифтерійна сироватка, вона може нейтралізувати токсин та врятувати життя. Якщо сироватку вввести в перші дві доби захворювання—ефективність у 20 разів вище ніж якщо це зробити на 5-ту добу, ризик ускладнень дуже високий. Навіть попри своєчасне лікування близько 20 % хворих помирають.

Єдиним способом профілактики дифтерії є щеплення. Стандартний курс протидифтерійних щеплень передбачає введення дитині чотирьох доз вакцини (2, 4, 6, 18  місяців) та ревакцинація в 6 та 16 років. Дорослим потрібно повторювати щеплення після «дитячого» курсу кожні 10 років. Якщо дорослий взагалі не щеплений, або не знає скільки доз щеплення йому було зроблено, має вакцинуватися за такою схемою—дві дози вакцини з інтервалом один місяць і третя через пів року.

Зараз в Україні наявні 9,7 млн. доз комбінованої вакцини від дифтерії (АКДП, АДП, АДП-м). Якраз вакцину АДП-м використовують для вакцинації дорослих, та дітей старше 7 років. На питання чи потрібно щеплювати вагітних—потрібно, вводять одноразово у 2-3 триместрі.

Отже, якщо 95% людей мають імунітет проти дифтерії, вона не зможе поширюватися територією країни. Такий імунітет називається «колективним». Колективний імунітет захищає дітей котрим не можна проводити вакцинацію (тяжкі імунодефіцити, ВІЛ інфіковані та ін..).

Окрім вакцинації інших перевірених ефективних способів профілактики не існує. Загартовування, здоровий спосіб життя, раціональне харчування безумовно є важливим для здоров’я дитини. Але все це не може захистити її від інфекцій проти яких проводиться вакцинація та їх ускладнень.

На даний  час в Калуському міському центрі первинної медико-санітарної  допомоги  в достатній кількості наявні всі види комбінованих вакцин для дітей, та близько 600 доз для вакцинації дорослих.

Що потрібно зробити перед щепленням: прийти в поліклініку, після вимірювання температури та огляду лякаря, з хорощим настроєм вакцинуватися!

                                                                  Лікар педіатр КМЦ ПМСД

                                                                  Кулинич-Лучко Уляна Олегівна

Читайте також