Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Як відпочити влітку та не зашкодити здоров'ю?

 

Влітку кожен покладає на відпустку великі надії щодо відпочинку та оздоровлення. На жаль, це не завжди справджується. Досить часто люди повертаються з відпустки хворими і витрачають багато часу на відновлення свого здоров'я. Щоб цього не сталося, потрібно врахувати деякі поради. Обов'язково оцініть стан свого здоров'я і виявіть найслабші місця. Відвідайте лікаря, щоб упевнитися, що з вами все гаразд, або визначити основні напрями оздоровлення організму.

Спека

У спекотну погоду перш за все необхідно збільшити кількість вживання рідини впродовж дня. Люди похилого віку повинні часто вживати воду, не очікуючи на відчуття спраги. Необхідно знизити звичайну фізичну активність. Люди з підвищеною чутливістю до спеки мають залишатися у прохолодних або кондиційованих приміщеннях протягом того часу, коли сонце перебуває у своїй найбільш активній фазі (з 12:00 до 16:00). В період літньої спеки потрібно обирати одяг з легких та натуральних матеріалів, носити головні убори, а також слід уникати тісної одежі. Хворим, які вживають будь-які лікарські препарати, слід обов'язково радитися зі своїм лікарем стосовно того, як вони можуть впливати на організм людини під час періоду літньої спеки. Препарати високого ризику: діуретини, антихолінергічні засоби, нейролептики.

Здорове харчування

Під час літнього періоду року базується на таких важливих постулатах: безпечність продуктів харчування, збалансованість раціону та дотримання достатнього питного режиму.

Щоб застерегти себе від кишкових отруєнь та токсикоінфекцій, потрібно:

  • забезпечити чистоту всього, що має відношення до їжі і напоїв, починаючи з рук і завершуючи кухонним обладнанням;

  • створити належні умови зберігання продуктів;

  • піддавати  гарячі страви  з  м'яса та риби ретельній термообробці;

  • споживати лише свіжі, без ознак  псування овочі, фрукти та молочні продукти;

  • людям, що мають хронічні гастроентерологічні захворювання, варто утримуватися від вживання солі, насичених жирів та цукру;

  • не купувати продукти харчування, а тим більше готову їжу, у місцях стихійної торгівлі.

Питний режим

Достатня гідратація організму є вкрай важливою у літній спекотний період року. Питання вживання кількості води є суто індивідуальним і залежить від способу життя людини, фізичної активності, кліматичних умов. Зазвичай медики рекомендують вживати не менше 2-3 л рідини на добу. У таких випадках радять звертати увагу на колір сечі - якщо вона темна - кількість вологи в організмі недостатня. З великою обережністю слід ставитися до вживання спиртних напоїв - особливо людям з хронічними серцевими та гастроентерологічними захворюваннями.

Засмага

Усі погані наслідки, які сонце може скоїти з нашою шкірою, лікарі об'єднують назвою "фотодерматози" - всього близько 30 захворювань. Найпоширеніший з фотодерматозів - сонячний опік. Шкіра червоніє, болить, свербить, вкривається пухирцями, починає облазити. В одних алергія на сонце проявляється у вигляді висипань на шкірі. Звичайно, це не означає, що весну і літо треба провести у тіні. Якщо людина не буває на сонці, у неї припиняється утворення вітаміну D, знижується фосфорно-кальцієвий обмін, послаблюються розумові та фізичні здібності, погіршується імунітет. Але при передозуванні ультрафіолету розвиваються абсолютно тіж самі наслідки: з'являється сонливість, знижується працездатність, різко падає імунітет. Золота середина є. Для користі блідолицим достатньо 10-15 хвилин опромінювання на день.  Якщо у Вас на тілі багато родимок, проконсультуйтесь перед поїздкою на південь з онкологом, якщо проблеми із щитовидною залозою - обов'язково відвідуйте ендокринолога, гіпертонічна хвороба, гіпотонія, стенокардія - кардіолога. Не рекомендується засмагати людям з порушенням функції наднирників, тяжкими захворюваннями легень, червоною вовчанкою. Обережними з сонцем необхідно бути вагітним і жінкам у період клімаксу (у останніх сонце може спричиняти збільшення частоти приливів).

.

                      Тетяна Семаньків    лікар – терапевт Калуського МЦ ПМСД  

Читайте також