Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

УСКЛАДНЕННЯ АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ

 

    На теперішній час першочерговим завданням у світі являється боротьба з так званими неінфекційними захворюваннями. До них відносять хвороби системи кровообігу, онкологічні захворювання, хронічні респіраторні хвороби, цукровий діабет.Україна, в порівнянні з європейськими країнами, займає одне з перших місць по рівню смертності від хворіб системи кровообігу, 80% із яких обумовлено факторами ризику.

    Здоров’я людини залежить від багатьох факторів. Вважається, що приблизно на 50% здоров’я визначає спосіб життя – умови праці,  звички, харчування, моральне і психологічне навантаження,  матеріально-побутові умови, взаємовідносини в сім’ї тощо. На 20%  здоров’я залежить від генотипу і на 20% – від стану природного середовища. І лише на 10% здоров’я обумовлене системою охорони здоров’я. З цього випливає, що кожен з нас може вплинути на стан свого здоров’я.

        На сторінках газет неодноразово висвітлювалось питання артеріальної гіпертензії. На сьогоднішній день це захворювання набуло характеру епідемії. За даними офіційної статистики в Україні мають підвищений артеріальний тиск більше 32% дорослого населення країни. На гіпертонічну хворобу страждає кожна п’ята людина нашої планети, а в Україні, за деякими фактами, кожна третя.   Нагадаю, що допустимий рівень артеріального тиску до 140/90 мм.рт.ст. Підступність гіпертонічної хвороби полягає в тому, що тривалий час вона себе нічим не проявляє. Епідеміологічні дослідження показали, що тільки половина гіпертоніків знають про наявність у себе захворювання. Симптоми гіпертонії багато в чому збігаються з ознаками звичайної перевтоми, тому багато з хворих навіть не знають, що у них підвищений тиск. Якщо ви періодично відчуваєте головний біль або запаморочення, почуваєте роздратованість, а також зауважуєте погіршення пам’яті і зіру – це вагома причина розпочати контролювати свій тиск.

     Розпочавши з порушення функцій регуляції артеріального тиску, гіпертонічна хвороба надалі призводить до різних захворювань внутрішніх органів. Артеріальна гіпертонія займає одне з перших місці серед головних причин скорочення життя, оскільки сприяє розвитку таких небезпечних захворювань, як стенокардія, інфаркт міокарда та інсульт. При артеріальній гіпертензії збільшуєть маса серця, потовщуються стінки судин, прискореними темпами розвивається атеросклероз, уражаються  судини сітківки ока, розвиваються склеротичні процеси у нирковій тканині з формуванням ниркової недостатності. На фоні цих процесів, що перебігають непомітно для пацієнта, часто розвиваються небезпечні для життя ускладнення – інфаркт міокарда та мозковий інсульт. Недарма артеріальну гіпертензію називають «тихим убивцею». До ускаднень підвищеного тиску також відносять  серцеву недостатність (серце не може накачувати достатньої кількості крові для потреб організму),захворювання переферичних артерій, розвиток аневризм (формування паталогічних вип’ячувань у стінці артерій ), різноманітні когнітивні порушення (втрата пам’яті, ускладнення при висловлюванні та втрата концентрації при спілкуванні).

З кожним роком середній вік хворих на гіпертонію знижується. Підвищення тиску на кожні 10 мм.рт.ст. збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань на 30%. У людей з підвищеним АТ в 7 разів частіше розвивається порушення мозкового кровообігу, інфаркт міокарда, в 4 рази частіше – ішемічна хвороба серця, в 2 рази частіше – ураження судин ніг.

      Висновок дуже простий: щоб уникнути ускладнень, інвалідності, для збільшення тривалості життя, зміцнення здоров’я – потрібно контролювати артеріальний тиск! На даний час є багато ефективних ліків для зниження артеріального тиску,створюються пункти вимірювання тиску, у продажі наявні різноманітні прилади для вимірювання тиску. Але,  на жаль, цього замало. Кожна людина повинна усвідомити, що багато чого залежить саме від неї. Ризик розвитку артеріальної гіпертензії і, відповідно, серцево-судинних захворювань можна знизити, змінивши спосіб життя. Здоровий спосіб життя знижує підвищений артеріальний тиск та сприяє ефективності терапії. Корекція способу життя (так звана немедикаментозна терапія) має бути невід’ємною частиною лікувального процесу.

    Як і будь-яке інше хронічне захворювання, гіпертонія піддається корекції лише за умови постійної та грамотної терапії, а також вимагає від хворого усвідомленої зміни способу життя. Тільки поєднання цих двох факторів дозволяє підтримувати оптимальний артеріальний тиск, а значить зберегти гарне самопочуття і працездатність на довгі роки. Пам’ятайте, що вилікуватись від артеріальної гіпертонії неможливо. Але, дотримуючись здорового способу життя та приймаючи високоефективні препарати, можна надійно контролювати АТ та уникнути розвитку ускладнень. Лікування під контролем лікаря має бути довготривалим та регулярним.

Оленчук Лідія  лікар – кардіолог Калуського міського центру ПМСД

Читайте також