Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Імунопрофілактика

В Калуському районному відділі ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України» 01.03.2024р. на підсумковій нараді з лікарями закладів охорони здоров’я з питань імунопрофілактики підведено підсумки виконання обсягів щеплень щодо керованих інфекцій за 2023 рік в загальному по району та в розрізі закладів охорони здоров’я, розташованих на підпорядкованій території.

Завідувачем відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних хвороб Тетяною Чернієнко акцентовано, що вчасно проведений комплекс щеплень в розрізі рутинної вакцинації залишається одним з найактуальніших складників захисту індивідуального здоров’я як кожного громадянина зокрема, так і населення в цілому, оскільки достатній рівень колективного імунітету стає можливим, коли відсоток охоплених щепленнями осіб сягає необхідних показників.

Згідно Національного календаря щеплень обов’язкова профілактична вакцинація передбачена від 10 інфекційних хвороб: туберкульозу, гепатиту В, поліомієліту, кашлюку, дифтерії, правцю, кору, епідемічного паротиту, краснухи та гемофільної інфекції типу В і є безкоштовною. Це стосується також і постконтактної вакцинації від сказу, який може виникати внаслідок укусів чи ослинення тваринами.

Існують також вакцини і проти інших інфекцій, щеплення від яких проводяться за епідемічними показами при ускладненні епідситуації або при відвідуванні ендемічних районів, особам з груп ризику, пов’язаних з окремими професіями чи за станом здоров’я або за особистим бажанням громадян. Такі вакцини можна придбати в аптечній мережі за власні кошти.

Лікар–епідеміолог Ольга Штогрин доповіла, що в загальному по району показники охоплення рутинною вакцинацією серед дитячого населення раннього та дошкільного віку в основному задовільні, зокрема це стосується таких захворювань, як туберкульоз, поліомієліт, кашлюк, дифтерія, правець, кір, епідемічний паротит, краснуха і становить близько 90-95%, як і передбачено наказами МОЗ України. Проте, чим старший вік дітей, показник ревакцинації від окремих інфекцій знижується. Серед дорослих показник далекий від бажаного, зокрема це стосується ревакцинації від дифтерії та правцю, яку необхідно проводити щодесять років, починаючи з 26-ти річного віку.

В процесі наради обговорено причини (з прив’язкою до кожного закладу охорони здоров’я) недотримання обсягів щеплень, які мали місце.

Наведено приклади з практики захворюваності на кашлюк серед дітей до року, які реєструвались в лютому 2024 року та відмічено, що саме ці діти не отримали повного об’єму щеплень згідно віку, а лише по одній дозі вакцини.

Відмічено роботу фахівців КНП «Калуський міський ЦПМСД КМР» по виконанню обсягів щеплень дитячого населення, як найкращу серед закладів охорони здоров’я району.

На завершення наради медикам  наголошено щодо правильного заповнення первинної облікової документації ф № 058/о «Екстрене повідомлення про інфекційну хворобу, харчове отруєння», зокрема на подачі додаткових відомостей про вакцинальний статус хворих та контактних осіб з метою організації належного обліку та реєстрації інфекційних та паразитарних хвороб, повноцінної оцінки епідситуації та вчасного реагування.

Рекомендовано  посилити санітарно-освітню роботу з батьками-відмовниками задля покращення показників охоплення щепленнями, а також дотримуватись  ст.15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», яка передбачає недопущення в організовані дитячі колективи без необхідного комплексу щеплень.

Читайте також