Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Всесвітній тиждень імунопрофілактики

  Значення вакцинації в розвитку сучасної медицини важко переоцінити. З моменту створення першої вакцини імунізація захищає наші життя від небезпечних та смертельних хвороб.

Але не завжди імунізація була популярною: для покращення доступності вакцин з 1974 року в світі проводиться Всесвітній тиждень імунізації, а згодом було запроваджено регіональні тижні, зокрема Європейський, який також проводиться на території України. Гаслом цьогорічного тижня імунізації є “Immunization for all is Humanly Possible” (Імунізація кожного – це задача в межах людських можливостей), що підкреслює те, що вакцинація – справа кожного.

Імунізація – одне з найвидатніших досягнень людства: тільки за 50 останніх років, вакцинація врятувала 154 міліони життів – це більше 3 міліонів життів в рік або 6 життів щохвилини. Приблизно 94 міліони з цих життів врятовані в результаті захисту вакцини від кору.

Звісно, вакцини рятують життя на всіх етапах - захищаючи нас протягом всього життя від понад 30 інфекцій та смертельних хвороб: наприклад, з 1988 року 3 мільярди дітей були провакциновані проти поліомієліту, а 20 мільйонів людей сьогодні ходять, хоча інакше були б паралізовані поліомієлітом.

 Вакцини створюють майбутнє. Повністю вакцинована дитина швидше стане достатньо здоровою, щоб навчатись, розвиватись і вносити свій внесок у свою громаду так, як це не завжди можуть зробити нездорові діти.

 На даний момент, світ досяг неймовірних успіхів, щоб поліпшити доступ до глобальної імунізації, але в останні роки прогрес зупинився, і мільйони дітей не отримують вакцини, які їм терміново потрібні: у 2023 році приблизно 14,5 мільйона дітей ніколи не отримали жодної дози жодної вакцини. Незважаючи на те, що вакцина проти кору врятувала більше життів, ніж будь-яка інша вакцина за останні п'ять десятиліть, більше 22 мільйонів дітей все ще пропустили свою першу дозу цієї вакцини, а ще 12 мільйонів пропустили свою другу дозу в 2023 році.

Наголошуємо на тому, що кожна дитина має право на захист від хвороб, які можна запобігти щепленням – незалежно від того, хто вони і де живуть. Збільшення доступу до вакцин є найкращим способом забезпечити кожній дитині здоровий старт в житті та захистити їх від хвороб, які можна запобігти, від народження до старості.

За минулий рік в Україні не всі показники вакцинації сягають рекомендованих ВООЗ 95% - більшість коливається на рівні 80-95%, що є недостатнім для формування «колективного імунітету» і це також стосується нашого району. Показники охоплення щепленнями на рівні Калуського району в порівнянні за 2024/2023 роки у відсотках: бачимо, що більшість щеплень не досягає рекомендованого рівня в 95% (позначено червоною лінією), зокрема вакцинація проти поліомієліту в віці 18 місяців та вакцинація проти кашлюку, дифтерії та правцю у всіх вікових групах.

З плином часу список вакцинацій оновлюється і вже з 2026 року нас чекають зміни в Національному календарі щеплень, які стосуються впровадження нової вакцини проти вірусу папіломи людини для дівчаток віком від 12 до 14 років та зміни вікових груп для вакцинації від гепатиту В - в 2, 4, 6 та 18 місяців, що дозволить вводити комбіновані вакцини з захистом від поліомієліту, гемофільної інфекції, дифтерії, кашлюка та правцю, а також про вакцинацію від поліомієліту, яку тепер здійснюватимуть в 2, 4, 6, 18 місяців та 6 років з використанням інактивованої вакцини – до 2026 року дітей ще щеплюватимуть також оральною вакциною та додатково в віці 14 років. Зміниться й вакцинація проти кору, епідемічного паротиту та краснухи: тепер другу дозу вводитимуть в 4 роки, а не 6, як проводиться тепер.

Для того, щоб діти та дорослі були захищені в складний для України  час потрібно відповідально ставитись до власного здоров’я та здоров’я власних дітей і вчасно звертатись до сімейного лікаря для отримання щеплення згідно з календарем щеплень. Невчасна вакцинація чи її відсутність збільшують ризики захворіти.   Альтернативи вакцинації не існує!

Лікар-епідеміолог Калуського

районного відділу ДУ «Івано-

Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                                                                           Ольга ШТОГРИН  

Читайте також