Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Щорічно друга субота травня - Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією.

 

Попередимо розвиток гіпертонії.

 

 У другу суботу травня з ініціативи Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я проводиться Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією.

Артеріальна гіпертензія – це підвищення систолічного артеріального тиску до 140 мм рт. ст. і вище і/ або діастолічного артеріального тиску до 90 мм рт. ст. і вище, якщо таке підвищення є стабільним, тобто підтверджується при повторних вимірюваннях артеріального тиску (не менше, ніж 2 – 3 рази у різні дні впродовж 4 тижнів). Підвищений артеріальний тиск  грізний фактор розвитку інфаркту міокарда та ішемічного інсульту.  

              В нормі артеріальний тиск  становить нижче  140/90 мм.рт.ст. Артеріальний тиск може суттєво змінюватись в той чи інший бік навіть у здорової людини. Він може знижуватися в спокої, під час сну і підвищуватись при хвилюванні, фізичному навантаженні. При гіпертонічній хворобі підвищення артеріального тиску  тримається постійно, хоча і коливається на протязі доби.

Артеріальна гіпертензія є одним з самим поширеним захворюваням серцево-судинної системи у всьому світі й в Україні зокрема, що обумовлює її негативний  вплив на показники здоров’я населення. Підвищення артеріального тиску суттєво погіршує прогноз хворих через прогресуюче ураження так званих органів-мішеней, збільшуючи ризик розвитку ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда, мозкового інсульту, гострої й хронічної серцевої недостатності,ниркової недостатності, порушень серцевого ритму, раптової смерті.

Більше 1,5 мільярдів людей у всьому світі страждають цим підступним захворюванням. За даними статистики близько 45 відсотків хворих людей не знають, що вони мають високі цифри артеріального тиску.  Від підвищеного тиску страждає третина українців, але насправді таких людей набагато більше, адже  гіпертонію тепер діагностують навіть у дітей! Наслідки артеріальної гіпертензії вбивають нас частіше за інші хвороби, а найважче люди переносять цю недугу у період зміни пори року. Частка людей з підвищеним артеріальним  тиском з віком зростає – від однієї людини з десяти у віці від 20 до 40 років до п'яти з десяти у віці від 50 до 60 років. Вказаний чинник ризику спричиняє 2/3 усіх хвороб системи кровообігу і щорічно приводить до більш ніж 9 млн. випадків смертей.

 Навіть незначне підвищення артеріального тиску пов’язане зі зменшенням очікуваної тривалості життя. Своєчасне звернення до лікаря при ранніх проявах захворювань може попередити багато судинних катастроф. Підвищений артеріальний тиск може не давати хворому ніяких неприємних відчуттів, тому багато людей, які мають гіпертонічну хворобу, навіть не підозрюють, що вони хворі. Вони не звертаються до лікаря, їм не вимірюється артеріальний тиск, вони не отримують ніякого лікування. Варто знати, що підвищений артеріальний тиск несприятливо  впливає на внутрішні органи і системи, серце, нирки, судини очного дна та головного мозку. На ранніх стадіях захворювання  може проявлятись головних болем, головокружінням, появою сітки перед очима, болем у ділянці серця, відчуттям оніміння лівої руки, можливі носові кровотечі. Всі ці відчуття проявляються або посилюються  при фізичному або психоемоційному навантаження.

Найпоширені міфи, які небезпечні для життя і здоров’я людини :

- артеріальний тиск можна визначити без тонометра, лише по самопочутті. Насправді на ранніх стадіях гіпертонії самопочуття може не змінюватись. Підвищений артеріальний тиск визначають тільки  при вимірюванні тонометром.

- якщо артеріальний тиск нормалізувався, прийом ліків можна припинити. Насправд, гіпертонія  є  хронічним захворюванням, лікування якої  повинно бути постійним. Як тільки припиниться ді ліків, артеріальний тиск може  підніматись.
           Людина з артеріальною гіпертонією повинна зрозуміти: лікування гіпертонії є пожиттєвим. Контроль підвищеного тиску забезпечується за допомогою фармакологічних препаратів та зміни способу життя. Захворювання  потребує постійного прийому ліків як для контролю тиску у межах норми, так і для запобігання виникненню ускладнень — інфаркту міокарда,  інсульту, серцевої  чи ниркової недостатності. Загалом, кожен метод, який допомагає знизити тиск без використання медикаментів, є прийнятним та потрібним.

Головний критерій успішного подолання гіпертонії — зміна способу життя, а це зменшення ваги тіла, дотримання дієти з обмеженням споживання солі та жирів тваринного походження, включення у щоденний раціон більшої кількості морепродуктов, овочів та фруктів, регулярні заняття фізкультурою, відмова від алкоголю та тютюну, уникання стресових ситуацій.Хоча все це звучить банально, однак ці прості немедикаментозні методи лікування артеріальної гіпертензії справді ефективні. Дотримання кожної з цих рекомендацій дає змогу знизити тиск на 2-4 міліметри ртутного стовпчика. Якщо ж поєднати ефект від усіх цих методів, артеріальний тиск знизиться ще більше.

 Особлива увага лікарів Калуського МЦ ПМСД приділяється виконанню програмних завдань по серцево-судинних захворюваннях. В І кв 2018р. виявлено 161 хв.  з  ГХ (295,2 на 100тис.нас., в І кв. 2017р. 530,4 на 100 тис. нас.)  

 Неможна бути байдужим до підвищення  артеріального тиску! Потрібно обов’язково звертатись  до  лікарів  міського  центру  по  вул..Б.Хмельницького,32.  Тим більше тепер, коли задіяна Державна програма «Доступні ліки», згідно цієї програми по рецептах лікарів безкоштовно відпускаються  ліки для лікування гіпертонічної хвороби.

                                                                                      Лідія Оленчук лікар кардіолог 

                                                                           Калуського  міського  центру  ПМСД

Читайте також