Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Кір у дітей та дорослих: симптоми і лікування!

 

Кір – це інфекційна хвороба, що вражає дітей та дорослих без імунітету проти неї. З початку 2018 року в різних містах України було зафіксовано кілька спалахів кору, а в лікарні потрапили як діти, так і дорослі. Щоб вберегти своє здоров'я, слід знати про головні симптоми кору та методи його лікування.

 1. Як передається кір.

 2. Симптоми кору в дітей і дорослих.

 3. Ускладнення, які дає кір.

 4. Лікування кору.

 5. Профілактика кору

Кір – небезпечне вірусне захворювання, яке є однією з найпоширеніших причин дитячої смертності у світі. Переважно на кір хворіють саме діти, які не мають щеплень. Однак дорослі та підлітки, яких не вакцинували в дитинстві, також можуть захворіти. Це підтверджує ситуація в Україні: з початку 2018 року кір діагностували у понад 30 тисяч людей.

Як передається кір

Спершу зауважимо, що на кір хворіють тільки люди, відповідно, і зараження відбувається тільки від людини до людини. Вірус кору передається повітряно-крапельним шляхом при тісному контакті з хворим від моменту появи перших симптомів хвороби до 5 дня від початку висипки. В інфікованого кір також проявляється не одразу: від моменту зараження до захворювання проходить від 7 до 21 днів. Це – прихований період хвороби.

Примітка. Кір не передається через побутові предмети та третіх осіб, які контактували з інфікованими.

Важливо відзначити, що кір нестійкий до впливу зовнішнього середовища, відтак, вірус гине під час кип'ятіння чи дезінфекції.Людина може заразитися кором у випадку, коли перебуває в будинку з вірусом або ж контактує з хворим.

Симптоми кору в дітей і дорослих

Здебільшого, на кір хворіють один раз, а повторні випадки трапляються дуже рідко( приблизно у 5%). При цьому заразитися вірусом може будь-яка людина, яка не має імунітету.

Симптоми кору проявляються у кілька етапів. Спершу інфікована людина стає млявою, у неї виникають проблеми зі сном та знижується апетит. Пізніше з'являються нежить та кашель, а також підвищується температура. Ці ознаки легко сплутати із застудою, тому будьте обачні.

Уже через кілька днів температура падає, а от кашель та нежить навпаки посилюються. При цьому в хворого збільшуються лімфовузли, виникає запалення слизової оболонки очей, можуть бути гнійні виділення. Рожеві крапкові висипання з'являються на 2-3 день. Їх можна помітити на слизовій оболонці ясен, щік та губ ще до появи висипів на тілі.

На 4-5 день після перших симптомів кору температура хворого знову зростає до 39-40 градусів і він вкривається червоними цятками. Спершу висип з'являється на шкірі голови, на обличчі та за вухами, а пізніше розповсюджується на тіло, руки та ноги. Висип кору – це дрібні рожево-червоні цятки і пухирці, які поступово перетворюються на більші плями.

На додачу, у хворого посилюється нежить, набрякають повіки та обличчя. Людей з кором також мучить головний біль. До симптомів може додатися ще й пронос.Якщо кір проходить без ускладнень, то вже на 4 день хворому стає краще. У людини нормалізується температура, минає кашель та нежить, а висип зникає у зворотному з появою порядку. Червоні цятки можуть зовсім минутися або ж змінитися на пігментацію.

 

   Основні симптоми кору:

 • сильний головний біль,

 • слабкість,

 • підвищення температури тіла до 40 градусів,

 • втрата апетиту,

 

 

 • нежить,

 • сухий і сильний кашель,

 • почервоніння і набряк горла,

 • збільшення лімфовузлів,

 • запалення слизової оболонки очей,

 • висип по тілу.

 

 

Ускладнення, які дає кір

Насправді – не все так просто. Якби кір минав без жодних наслідків всього за тиждень, він би не спричиняв смерть дітей по всьому світу. Цей вірус небезпечний тим, що ускладнення після хвороби можуть бути ще небезпечнішими за перебіг цієї недуги.

Кір послаблює імунітет і знижує здатність організму боротися з іншими хворобами, тому організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції. Ускладнення можуть спричинити захворювання дихальних шляхів: пневмонію, бронхіт, у дітей часто виникає запалення середнього вуха. Кір впливає і на нервову систему, та в деяких випадках   може  призвести  до  енцефаліту (запалення головного мозку).

Лікування кору

    Якщо кір проходить без ускладень – його лікують в домашніх умовах під наглядом лікаря. Та якщо хвороба протікає важко і дає ускладнення, лікування кору проводять в лікарні. Дорослих переважно госпіталізують.

      Ліків від кору немає – хворим призначають комплексну терапію, яка спрямована на боротьбу з симптомами кору і підвищення імунітету. Висип також не лікують. Спочатку тіло має покритись цятками повністю, і згодом висип зникне.

Хворим на кір дають:

 • підвищену доза вітамінів А і С;

 • препарати для зниження температури;

 • таблетки або сиропи від кашлю;

 • антигістамінні препарати;

 • краплі від нежитю;

 • мазі і краплі від запалення очей;

 • у рідкісних випадках антибіотики.

Важливо, щоб у приміщенні, де лежить хворий, щодня робили вологе прибирання та часто провітрювали його. Краще уникати зайвого світла в кімнаті, адже під час кору в людини дуже сльозяться очі. Варто частіше міняти постіль та одяг хворим. Харчування має бути легким та багатим на вітаміни.

Профілактика кору

Найбільш дієвим способом профілактики кору є вакцинація, яка і забезпечує захист від хвороби. Щеплення роблять дитині в 12 місяців та 6 років. Додамо, що в Україні використовують комбіновану вакцину для профілактики одразу від трьох хвороб – кору, епідемічного паротиту та краснухи. Після щеплення у дітей виробляється імунітет до хвороби вже на другому році життя через місяць після вакцинації. Стійкість до кору зберігається протягом 25 років і тільки в поодиноких випадках може зникнути з часом.

 1. Не щепленим від цього вірусу дорослим потрібно пройти вакцинацію від кору до 50 років.

 2. Вакцинація від кору вкрай необхідна майбутнім матерям, адже якщо вагітна жінка захворіє на кір, може статися викидень або передчасні пологи.

 

     Цього року  в м.Калуш  на кір захворіло 153 особи ,із них 27 дорослих. Впродовж  напруженої  епідситуації  із захворюваності на кір  ДОЗ Івано-Франківської області  було виділено  2000 доз вакцини проти кору паротиту і краснухи виробництва США (М-М- Р ІІ)  для проведення вакцинації по епідпоказанням  серед груп  професійного ризику: медпрацівників,працівників освітніх закладів та немедичних працівників ЗОЗ,  працівників силових структур  ( МВС, Міноборони, Держслужби охорони, Нацональної гвардії, Національної поліції, СБУ),а також студентів навчальних закладів без обмеження віку. Рекомендовано  проводити обов’язкові профілактичні щеплення контактним особам у вогнищах інфекції у відповідності до рекомендацій МОЗ України,не пізніше 72 годин від моменту контакту.Вакцинація дорослим проти кору,паротиту і краснухи  проводиться одноразово. Дозування є однаковим для будь-якого віку і становить 0,5 мл вводиться підшкірно  у зовнішню поверхню верхньої частини плеча.

Вакцину можна вводити дітям  віком від 1 року.Вакцину не слід вводити вагітним жінкам, вакцинованим жінкам слід уникати вагітності протягом трьох місяців після вакцинації. Вакцина виготовляється в культурі клітин курячого ембріону.

Протипокази до вакцинації вакциною М-М- РІІ:

 • алергія до будь-яких компонентів вакцини ( желатин,неоміцин);

 • ослаблена імунна система  (лейкемія,лімфома,ВІЛ/СНІД);

 • лікування стероїдними  препаратами у високих дозах;

 • висока температура тіла ( більше 38,5);

 • вагітність або її планування протягом наступних 3-х місяців.

***Проте у рекомендаціях Консультативного комітету з практики  імунізації зазначено,що вакцини можна вводити особам  із незначними захворюваннями такими як діарея,  неважка інфекція верхніх дихальних шляхів при нормальній або  субфебрильній  температурі  тіла.

***Планове  введення  вакцини проти дифтерії,правця,кашлюку  не рекомендовано проводити одночасно з вакцинацією проти кору,паротиту і краснухи.

Про що слід повідомити лікаря перед вакцинацією вакциною М-М- РІІ:

 • будь-яке захворювання в теперішній час і в минулому;

 •  епілептичні напади або травма головного мозку в анамнезі;

 • Переливання крові і плазми;

 •  Туберкульоз в активній формі,який не лікували;

 •  Вживання будь-яких лікарських засобів та біодобавок;для

 • Наявність алергії в т.ч. на желатин і неоміцин та яйця;

 • Вагітність або її планування  протягом наступних трьох місяців;

 • Грудне вигодовування;

 • Зниження кількості тромбоцитів в крові.

Можливі побічні реакції (дуже рідко)

 • Печіння або гострий біль  у місці ін’єкції протягом короткого часу;

 • Лихоманка;

 • Висип.

Деякі побічні ефекти є  доволі  рідкісні але можуть носити серйозний характер. Слід негайно повідомити своєму лікарю,якщо  у Вас виникли наступні симптоми: утруднене дихання, охрипле дихання, кропив’янка або шкірний висип, головний біль,зміна поведінки.

***В опублікованому дослідженні , яке проводилось у Фінляндії, та в якому брали участь 1,5 млн. дітей і дорослих, якім проводили вакцинацію за допомогою вакцини М-М-РІІ у період з 1982-1993р. ,не було задокументовано випадків  смерті і серйозних ускладнень.

Згідно рекомендації  ДОЗ Івано-Франківської ОДА( наказ №379 від 12.12.2018р.) в зв’язку з напруженою епідситуацією із захворюваності на кір необхідно проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти кору за епідемічними показаннями серед груп професійного ризику.

 Доросле населення м.Калуш ( особлива увага групи професійного ризику: медики ,працівники освіти,працівники силових структур,студенти) віком від 25 до 50 років   може пройти вакцинацію проти кору,паротиту та краснухи   вакциною М-М-Р ІІ виробництва США  після  попереднього огляду лікаря терапевта з записом в  амбулаторну картку.

 

Кабінет профілактичних щеплень  №65 знаходится на 4-му поверсі  КНП «Калуський міський центр первинної медико-санітарної допомоги Калуської міської ради»(м.Калуш, вул.Б.Хмельницького- 32)

Графік роботі кабінету профілактичних щеплень:

з 8:00 до 19:00

в суботу з 8:00 до 15:00

неділя-вихідний день.

 

Анжела  Атаманчук       головна медична сестра

Калуського міського центру ПМСД.

Читайте також