Однією з найважливіших проблем медицини та сучасності є проблема поширення наркоманії тому: наркоманія знижує трудовий, духовний, інтелектуальний, творчий потенціал суспільства це -
фактор соціальної дезорієнтації: порушує навики трудової діяльності, спілкування, взаємовідносин між людьми.
Наркоманії та токсикоманії поширюються темпами, які мають ознаки епідемії. Серед цього контингенту соматоневрологічні, венеричні, інфекційні хвороби, різноманітні травми зустрічаються набагато частіше, ніж в загальній популяції.
В м.Калуші на офіційному диспансерному обліку знаходиться 128 хворих з залежністю від наркотиків (92,2 на 100тис.населення) Місто Калуш по поширеності наркоманії займає друге місце в області після м. Івано-Франківська.
Причини вживання наркотиків:
-нездорова атмосфера в сім’ї, проживання в сім’ї наркоманів або алкоголіків;
-ігнорування відношення близьких де проблеми із вживанням наркотиків;
-пережите сексуальне, емоційне або фізичне насилля;
-виховання в середовищі наркоманів (вулиця, сім’я);
-почуття страху, розчарування, надмірна агресивність.
Ознаки наркоманії.
Існує багато ознак по яких можна визначити, що підліток на шляху до наркоманії:
-зниження успішності, безпричинні пропуски занять, часті сварки в школі, в сім’ї;
-відмова від загально-прийнятих норм поведінки в школі,на вулиці;
-поява нових невідомих друзів;
-прихованість, часті депресії;
-постійна потреба в грошах, постійна безпричинна відсутність дома.
Зберегти суспільство від наркоманії складне завдання. Вчені прийшли до висновку, що всі програми (державні, шкільні, ітд.) малоефективні. Людство само повинно зрозуміти про неприйнятність вживання наркотиків і допомогти в цьому повинна сім’я, школа, суспільство, медицина. Запобігти біді завжди легше ніж потім виправити її наслідки, а наслідки як правило є незворотніми. Тому, якщо виникли навіть найменші натяки, на вище перераховані ознаки, звертайтеся до спеціалістів. Але далеко не всі особи, що вживають наркотичні засоби звертаються за медичною допомогою.
Краща профілактика наркозалежності – здоровий спосіб життя. Саме він є однією з основних умов збереження здоров’я людини. А здоров’я – це основа реалізації фізичних і психічних можливостей і здібностей особистості.
Рухова активність-використання способів фізичної культури і спорту, різних форм оздоровлення, спрямованих на підвищення рівня фізичного розвитку, його підтримку і відновлення після фізичних і психічних навантажень.
Раціональне харчування. Припускає вживання якісної питної води, необхідної кількості вітамінів, мікроелементів, білків, жирів, вуглеводів. Кожній людині потрібно повноцінне харчування з урахуванням віку, умов роботи, індивідуальних особливостей і кліматогеографічних умов.
Сексуальна культура - профілактика хвороб, що передаються статевим шляхом, виробленням навичок безпечного сексуального поводження.
Психогігієна - уміння володіти собою, своїми емоціями, гармонізація взаємин між людьми, створення здорового мікроклімату в колективах, у побуті, у родині.
Відмова від шкідливих звичок. Куріння, зловживання алкоголем, уживання наркотиків несумісні з поняттям здоров'я і здорового способу життя.
Богдан Семаньків заступник головного лікаря з медичної роботи Калуського міського центру ПМСД