Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

14 листопада Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом.

 

Ожиріння відкриває двері цукровому діабету.

Щорічно, 14 листопада, основна увага прикута до такої проблеми, як цукровий діабет.

Завдячуючи діяльності Міжнародній діабетичній федерації і ВООЗ Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом охоплює мільони людей по всьому світу і об’єднує діабетичні громади з благородною метою підвищення обізнаності про цукровий діабет та його ускладнення.

Цей день служить нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає.

Цукровий діабет входить до трійки захворювань, які найчастіше спричиняють інвалидизацію населення та смерть, це (атеросклероз, рак і цукровий діабет).

На сьогодні відомо, що 42 млн. людей у всьому світі хворіють цукровим діабетом, зокрема в нашій країні налічують 1 млн.300 тис. хворих. Причини виникнення цукрового діабету знає чи не кожна людина.

Хочу привернути увагу наших читачів до однієї із причин виникнення цукового діабету, що на сьогоднішній день є найбільш актуальною проблемою сучасної медицини, пов’язаної із веденням нездорового стилю життя – ожиріння.

Саме ожиріння є головним фактором ризику розвитку артеріальної гіпертензії, атеросклерозу і цукрового діабету 2-го типу.

При вісцеральному (внутрішньому) ожирінні в кровотік через систему ворітної венит поступає надмірна кількість вільних жирних кислот, може збільшуватись у 20-30 разів порівняно з нормою. Як наслідок, печінка піддається сильному і постійному негативному впливу вільних жирних кислот, що призводить до ряду метаболічних порушень, а саме гіперглікемія (підвищення рівня глюкози в крові), гіперінсулінемія, інсулінорезистентність, збільшення кількості ліпопротеїдів низької щільності. Інсулінорезистентність і гіперінсулінемія сприяють розвитку артеріальної гіпертензії.

Людину вважають хворою на ожиріння, якщо індекс маси тіла, перевищує 30 кг/м2 .

Як відомо до зайвої ваги призводить споживання надмірної кількості висококалорійної їжі у поєднанні з недостатньою фізичною активністю.

У світі приблизно 640 млн. чоловіків та жінок мають надлишкову вагу. Найповнішими визнані громадяни Китаю та США. В Україні на ожиріння страждає 22,1% населення. Ситуація лише погіршується, тож у 2025 році п’ята частина населення Землі буде мати надмірну вагу. Українці часто їдять шкідливу їжу – гамбургери з майонезом, чіпси, шоколадні батончики, солодкі газовані напої, здобу. А це марна і водночас калорійна їжа: їсти хочеться вже через годину, а вага від такої їжі постійно збільшується. Нажаль борошняні вироби, жирне м’ясо, ковбаси, сосиски, одним словом «фаст-фуд» все сильніше витісняє з раціону українців овочі, фрукти, бобові. На додачу до сидячого способу життя, стресів та нездорових продуктів існує ще одна причина збільшення показника людей з ожирінням - нестача сну.

Отже, наслідки епідемії ожиріння невтішні: високий тиск, діабет, серцево-судинні захворювання, інсульт, не тільки вбивають українців, але є великим тягарем для системи охорони здоров’я.

Тому основними шляхами подолання зростаючої частки населення з надмірною вогою є нормалізація стилю харчування, збільшення споживання фруктів та овочів, бобових, зернових, контроль добової норми спожитих продуктів з калорійністю 2000 ккал. для жінок та 2500 ккал. для чоловіків, а головне збільшення фізичної активності.

                                                                                                 Галина  Гут    лікар – ендокринолог

                                                                                                 Калуського міського центру  ПМСД 

Читайте також