Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Міжнародний день дітей, хворих на рак, щорічно відзначається 15 лютого.

Лейкоз у дітей.

Лейкоз  (рак крові) – саме часте  онкологічне захворювання у дітей, при якому попередники кров’яних клітин   (еритроцитів, лейкоцитів, лімфоцитів) перероджуються в злоякісні клітини.

Основні причини виникнення лейкозів:

   1.Екзогенні:

   а). Віруси : ретровіруси, вірус герпесу, Епштейна-Бара.

   б). Хімічні речовини: бензол,індол, пестициди.

   в). Лікарські речовини: нестероїдні протизапальні, левоміцетин, цитостатики, віт. К.  

   г).Іонізуюче  та електромагнітне опромінення.

   2. Ендогенні:

   а). Продукти порушення обміну речовин. Проміжні продукти спотвореного обміну

        мають потужну лейкозогенну дію.

   б). Вроджені імунодефіцити.

   в). Хромосомні мутації.

Хвороба    починається   з   появи   пухлинної   клітини,  яка    стає родоначальницею цілого клону баластних клітин. У дітей частіше буває гострий лейкоз ( до 85-95%),    хронічний зустрічається рідше (від 2% до 5%).    Вид лейкозу   визначається   типом  злоякісних клітин, що викликають хворобу, тому  гострий лейкоз ніколи не переходить у хронічний і навпаки.  Як   правило, батьки при перших проявах хвороби звертаються до лікаря, що дозволяє виявити захворювання на ранній стадії. Чим  раньше  виставленний діагноз, тим ефективніше лікування.            

Симтоми  прояву  хвороби: слабкість, підвищена втомлюваність, блідість шкіри і слизових оболонок, підвищення температури тіла, кровотечі і поява синців без видимих причин, задишка, кашель, біль в кісках та суглобах, набряки в ділянці живота, паху, на обличчі, шиї , кінцівках, втрата апетиту, зниження маси тіла, головні болі, блювота, висипка на шкірі.

Діагноз встановлюється на основі клінічної картини хвороби, результатів аналізів, біопсії кісткового мозку, спинномозкової пункції.

Лейкози у дітей досить добре підлягають лікуванню.    Лікування лейкозу визначається типом лейкозу і деякими іншими чинниками. Пацієнти лікуються в спеціальних онкогематологічних відділеннях чи центрах. У дитячому віці краще лікується  лейкоз. Головним методом лікування є хіміотерапія. Для руйнування ракових клітин і зменшення розмірів пухлини застосовується променева терапія. Хірургічні  методи лікування лейкозу у дітей практично не застосовується. У разі неефективності стандартного лікування шанс на одужання може дати трансплантація  стовбурових клітин.

Щоб уникнути онкологічного захворювання, або, хоча б, виявити його на ранньому етапі, коли лікування більш ефективне, та менш витратне, наполегливо рекомендуємо приводити дітей на профілактичні огляди. Крім того, потрібно уникати шкідливих звичок, привчати дітей до здорового способу життя, тривалого та здорового сну, слідкувати за харчуванням. Саме тому батькам необхідно бути дуже уважними до стану здоров’я та самопочуття своїх дітей.

Пам’ятайте - чим раніше буде встановлено діагноз, тим сприятливіший прогноз щодо лікування.

Габчак  В.М.  лікар- онколог  Калуського міського центру ПМСД        

 

Читайте також