Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

29 вересня Всесвітній день серця.

 

Фактори ризику, що призводять до захворювань серця.

 Всесвітній день серця проводиться за ініціативою Всесвітньої федерації серця та за підтримки Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я з 2000 року.

Метою Всесвітнього дня є підвищення обізнаності населення щодо хвороб серця, правильний спосіб життя для їх попередження і  профілактику  для зменшення смертності.

 Серцево-судинні захворювання є однією з провідних причин смерті у світі.

Не стала винятком і Україна. Середній показник смертності від серцево-судинних захворювань в Україні сягає 60,6%.

Основні фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань - це артеріальні гіпертензії, підвищений рівень загального холестерину крові та його фракцій, надмірна вага, гіподинамії, тютюнопаління і стреси.

Типи хвороб серця:

Існує більше п’ятдесяти типів хвороб серця, найпоширеніша з них — ішемічна хвороба серця, яка викликана звуженням або блокуванням коронарних артерій, які забезпечують серце киснем і живильними речовинами. Результатом ішемічної хвороби серця може стати стенокардія, інфаркт міокарда і раптова зупинка серця. Деякі інші типи хвороб серця — кардіоміопатія, аритмія, застійна серцева недостатність, інсульт.

Інсульт розвивається, коли звужуються або блокуються кровоносні судини, що забезпечують киснем головний мозок.

Застійна серцева недостатність  характеризується ослабленням серцевого м’яза, в результаті чого воно виявляється нездатним нормально качати кров. Її загальними симптомами є задишка, нездатність витримувати навіть незначні фізичні навантаження і набряклість ніг.

Аритмія (аномальний серцевий ритм) може бути хронічною і нешкідливою, але в деяких випадках вона сприяє розвитку застійної серцевої недостатності, а також може стати супутнім фактором раптової зупинки серця.

Кардіоміопатія розвивається, коли серцевий м’яз втрачає свою здатність нормально качати кров. Ця хвороба може бути викликана атеросклерозом коронарних артерій.

Ендокардит і перикардит зустрічаються рідше,  вражають внутрішню і зовнішню оболонки серця .

Вроджені вади серця вражають будь-які структури серця і можуть бути різного ступеню тяжкості. Деякі з них виявляються практично одразу після народження, тому іноді новонародженим доводиться робити операції на серці.

Профілактика хвороб серця.

Причини хвороб серця - гіподинамія, куріння, кава в неймовірних кількостях, алкоголь, жирна і солона їжа, стимулятори, стреси і ... безладний секс. Всі перераховані вище причини можуть призвести до різноманітних захворювань серцевої діяльності: аритмії, атеросклерозу, запальних захворювань серця, гіпертонії, інфаркту, ішемії, кардіосклерозу, серцевої недостатності.

Визначити «на око», чи є проблеми з серцем не так уже й важко: якщо є задишка, біль у серці, млявість, апатія, поганий настрій, нерівне серцебиття - потрібно звернутися за консультацією до лікаря. Обстеження серця і судин,  повинно бути такою ж нормою, як відвідування стоматолога та гінеколога. Особливо, якщо після пологів стали помітні вени на ногах або мучить геморой.

Дуже часто причини хвороб серця пов'язують з неправильним харчуванням. Потрібно постійно піклуватися про себе і своє серце і їсти те, що корисно. Щоб серце було здорове, лікарі рекомендують якомога більше їсти риби, овочів і фруктів. Хліб з висівками, боби, квасоля, соя, баклажани і свіжа зелень пов'язують холестерин і виводять його з організму - тому вони повинні бути завжди на столі.  Дуже корисні сухофрукти, а особливо - курага. У ній багато калію, який вкрай необхідний для нормальної роботи серця. Бажано відмовитися від гострої, солоної, жирної і копченої їжі. При схильності до хвороб серця, особливо якщо є родичі, які страждають від серцево-судинних захворювань, потрібно обмежити вживання молока, сметани, яєць, майонезу, вершкового масла, ікри, жирного сиру. Люди з надмірною вагою за кількістю ускладнень на серце випереджають навіть завзятих курців. Та й супутніх захворювань у них набагато більше, ніж у людей з нормальною масою тіла.

Далі групу  ризику   поповнюють курці, після них -  кавомани і алкоголіки. Причому шанси отримати інфаркт збільшуються, якщо всі три шкідливі звички об'єднуються.

Одним з кращих засобів з профілактики хвороб серця є плавання. Це практично єдиний вид спорту, який, по-перше, змушує всі м'язи працювати, а по-друге, завдяки правильному диханню допомагає серцю працювати в природному режимі без перевантажень.

І, звичайно, потрібно уникати стресів. Більше відпочивайте, читайте, насолоджуйтеся життям і вчіться бачити в ньому якомога більше хорошого.

Неможна бути байдужим до свого серця!

 Кардіологи, терапевти   міського  центру ПМСД  по  вул..Б.Хмельницького,32   нададуть  Вам кваліфіковану допомогу і консультації, тим більше тепер, коли задіяна Державна програма «Доступні ліки», згідно цієї програми по рецептах лікарів безкоштовно відпускаються  ліки  пов’язані з серцево-судинними захворюваннями.

 Ніна Гуцул    кардіолог Калуського міського центру ПМСД  

Читайте також