Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Харчування взимку: продукти та вітаміни, які потрібно додати до свого раціону.

 

Правильно підібраний зимовий раціон дозволяє легше переживати короткий світловий день,  холод, тривале перебування в приміщенні та залишатись здоровим і бадьорим. У повсякденному харчуванні обов’язково мають бути: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини, клітковина, вода.

 Їжа корисна, якщо вона: максимально натуральна, різноманітна, низькокалорійна,    багата вітамінами та фітохімічними речовинами. Фітохімічні речовини є природніми антиоксидантами, які захищають клітини організму від інфекцій, передчасного старіння, мутацій та розвитку раку.

Цільні злаки:- вівсянка;- коричневий рис;- гречка;- пшоно. Починайте свій ранок із вівсянки

Бобові:- квасоля (можна консервована);- сочевиця зелена;- сочевиця червона;- нут. Квасолю можна вживати як основну страву або додавати в супи

Овочі та зелень:- картопля;- морква;- буряк;- капуста білокачанна;- селера;- гарбуз;- будь-яка доступна вам зелень (салат, шпинат, можна заморожені). З гарбуза можна готувати не лише суп – додавайте його в салати чи готуйте з нього основну страву

Горіхи і насіння:- будь-які горіхи; - насіння Чіа.

Фрукти і сухофрукти:- апельсини;- мандарини;- гранати;- ківі;- лимони;- авокадо;- хурма; фініки;- банани;- яблука;- заморожені ягоди (брусниця, журавлина, чорниця).
          Інше:- рослинна олія (кукурудзяна, кокосова, рапсова);- цільнозернове борошно;- цільнозерновий хліб або хлібці.

Спеції:- морська сіль;- куркума, чорний перець, паприка, цибуля і часник;- імбир, кориця.
Додайте корицю та імбир в чай.

5 вітамінів для оздоровлення:

Вітамін D- в готовому вигляді міститься в жовтках, печінці тріски, вершковому маслі (не менше 82% жирності), кисломолочних  продуктах (сметана, вершки, кисломолочний сир). Вітамін D має накопичувальний ефект, який дозволяє використовувати організмом вітамін в міру необхідності.

Вітамін С впливає на активність імунних клітин – макрофагів, що веде до зміцнення загального імунітету. Найбільше вітаміну С містять: сушена шипшина, капуста, петрушка, солодкий перець, цибуля. Їх потрібно вживати сирими чи у вигляді салату щодня, в невеликій кількості.Вітамін Сне може накопичуватися в організмі, тому його запас потрібно поповнювати щодня з їжею.

Білок потрібен для будівництва нових клітин, зокрема, імунних (варене м’ясо, яйця, риба, бобові, кисломолочні продукти).

Омега - 3 покращує стан крові, попереджує утворення тромбів та запальних процесів, дозволяючи зменшити вірогідність захворювань (жирна морська риба, горіхи, насіння льону).

Квашені продукти.Обов’язковим в зимовий період має бути вживання квашених продуктів. Понад 70% нашого імунітету залежить від роботи кишечника. Ці продукти містять молочну кислоту, яка живить корисні кишкові бактерії, стимулюючи ріст корисної мікрофлори і утворюючи сильний захист, який не дозволяє проникати токсичним речовинам, вірусам та бактеріям в організм.  

Збалансоване харчування взимку особливо важливе. Якщо розділити тарілку на 3 частини, дві з них мають займати овочі, сирі та термічно оброблені, незначна кількість фруктів, далі білкові продукти і каші. Це дозволить не тільки підтримувати рівень корисних вітамінів та біологічно активних речовин для кращого самопочуття, а й навіть оздоровитись.

Бережіть себе і харчуйтеся правильно!

Галина Жабровець  лікар-гастроентеролог Калуського МЦ ПМСД

Читайте також