Міністерство охорони здоров’я      Калуська міська рада      Департамент охорони здоров’я      Новини      Медіа                                         Вхід до особистого кабінету

Калуський міський центр первинної
медико-санітарної допомоги

Записатись на прийом
Для пошуку лікаря почніть вводити прізвище

Електронна реєстратура
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

ЩО ПОВИННІ ЗНАТИ жінки ПРО ПУХЛИНИ ГРУДНОЇ ЗАЛОЗИ

Щороку в Україні майже 20 тисяч жінок лікуються з приводу різних пухлин грудної залози.  Звичайний страх перед раком взагалі,  посилюється ще й страхом втратити грудну залозу.   Кожна жінка повин­на розуміти, що єдиним способом "застрахувати" свою грудь пе­ред можливою її втратою є рання діагностика усіх патологічних процесів, що можуть у ній розвиватися .  Виявлення  злоя­кісної пухлини на ранній стадії дає можливість провести таке лі­кування, при якому зберігається грудь.

Треба зважати і на матеріальний бік питання — лікування раку грудної залози в початковій стадії суттєво дешевше і для хворої, і для суспільства, ніж при 3 чи  4 стадіях, а надійність вилікуван­ня значно вища.

Рак є хворобою  клітин, який полягає у порушеннях їх розмноження (поділу). Якщо в здорових тканинах цей процес є впорядкованим і ретельно контролюється організмом, то злоякісні клітини стають автономними і починають ділитися безконтрольно, утворюючи пухлину. На відміну від зло­якісних пухлин (раку) при доброякісних процесах клітини не по­ширюються за межі органу, де вони виникли. Проте при тривало­му рості  деякі доброякісні пух­лини можуть перетворюватися на злоякісні. Доброякісні пухлини можна повністю видалити — зазвичай вони більше не виникають.

Коли рак поширюється за межі грудної залози, то злоякісні клі­тини можна виявити передусім у пахвових лімфатичних вузлах. У таких випадках є певний ризик, що ракові клітини могли поши­ритися і на відносно віддалені частини тіла — в інші лімфатичні вузли, а також у внутрішні органи (легені, печінку) та кістки.

Окремим питанням є так звані "мастопатії" або дисгормональні гіперплазії грудної залози. Їх безумов­но треба відрізнити від раку грудної залози, що може зробити тільки фахівець, застосувавши сучасні методи діагностики (мамографія, УЗД, прицільна біопсія) і знання. У таких випадках ліку­вання повинно бути скерованим не обов'язково на прояви у груд­ній залозі, а скоріше на стан ендокринної системи, жіночої стате­вої сфери, деяких моментів інтимного життя і контрацепції. В усіх цих питаннях порадником мусить бути лікар-фахівець.                    

                              Як своєчасно виявити рак грудної залози?

Коли рак грудної залози виявляють і лікують у ранніх стадіях, то можна вибрати метод лікування з більшої кількості варіантів і є вищою надія на повне одужання. Через те дуже важливо вияви­ти рак грудної залози якомога раніше. Всі мамологи світу закликають жінок активно сприяти ранньому виявленню пухлин грудної залози. Кожна жін­ка повинна розпитати свого лікаря (сімей­ного лікаря, дільничого гінеколога, хірурга, онколога) про це захворювання, його симптоми, встановити графік регулярного огляду.       Поради лікаря будуть ґрун­туватися на віці жінки й інших факторах.

Найпоширенішими формами   раннього   виявлення раку грудної залози є:

• самообстеження грудної залози;

• огляди грудної залози лікарем чи медичною сестрою;

• мамографія (рентґенобстеження грудної залози), УЗД грудних залоз.

Кожна жінка повинна зробити самообстеження грудної залози своєю життєвою звичкою. Грудні залози слід обстежувати щомісяця через 2-3 дні після закінчення менструації; у менопаузі — у перший день кож­ного місяця.  Варто пам'ятати, що грудні залози кожної жінки ма­ють свої особливості.  Виконуючи щомісячне самообстеження жінка зорієнтується, що є нормою для її грудної залози, і їй буде легше виявити зміни, про які слід повідомити лікаря.

За 2017 рік по Калуському району виявлено 40 випадків раку грудної залози, по місту виявлено 29 випадків, із них кожна п ята жінка має рак третьої – четвертої стадії. Причиною  виявлення раку в 3-4 стадіях є пізнє звертання за медичною допомогою. 

На базі Калуського міського ценру ПМСД створено мамологіний пункт, цілью якого є рання діагностика патології грудної залози. В склад пункту входить: кабінет онкопрофогляду жінок, лабораторія, УЗД кабінет, кабінет рентгенологічної мамографії.

З 2008 року задіяно в експлуатацію новий сучасний цифровий мамограф, який дає можливість діагностувати  будь -які  обємні процеси в грудних залозах. Це дуже важливо для ранньої діагностики захворювання грудних залоз, постановки правильного діагнозу, а в подальшому  правильного лікування.

          Скерування на мамографічне обстеження  проводиться лікарем-гінекологом та онкологом щоденно в кабінет  № 55,  4 поверх міського ценру ПМСД.

Володимир Габчак   лікар онколог Калуського міського центру  ПМСД.

Читайте також